Google’ın Ana Firması Alphabet’in Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolar’a Ulaştı

Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOG), 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan dördüncü Amerikan şirketi oldu. Geçtiğimiz Perşembe günü piyasalar kapanmadan az bir süre önce yakaladığı ivme ile şirket, trilyon dolarlık şirketler arasına adını yazdırdı.

Google CEO’su Sundar Pichai, Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin’in Alphabet’teki kontrolü bırakmasından sonra, geçtiğimiz Aralık ayında göreve gelmişti. Geçtiğimiz birkaç yolda cinsel istismar iddiaları ve çalışan protestoları ile çalkantılı dönemlerden geçen şirket, yine de büyümeye devam ediyor.

Aphabet’in 3 Şubat’ta geçtiğimiz yılın son çeyreğindeki kazançları bildirmesi bekleniyor. Wall Street analistlerine göre şirket gelirleri %20 artışla 46,9 milyar dolara ulaşacak.

2018 yılında Apple, tarihin ilk trilyon dolarlık Amerikan şirketi unvanını elde etmişti. Ardından Amazon da bu barajı geçerek ikinci şirket olsa da daha sonra tekrar milyar dolar seviyelerine düştü. Son olarak 3. Trilyonluk Amerikan şirketi olan Microsoft da Nisan 2019 tarihinde bu rakama ulaştı.

Dünya genelinde bakacak olursak, trilyonluk şirketler sıralamasına 2007 yılında PetroChina giriş yapmıştı. Geçtiğimiz yılın sonunda Suudi Arabistan petrol şirketi Suudi Aramco’nun halka açılmasıyla birlikte çok kısa bir sürede şirketin değeri de 2 trilyon doları bulmuştu.

Kesinlikle şunu söylemek gerekiyor ki, bir trilyona ulaşan piyasa değeri tek başına şirketin ekonomik durumu hakkında net bir bilgi vermez ve yatırım yapacaklar için de anlamlı bulunmaz. Fakat yine de çok havalı bir değerlendirme ölçüsü olduğu da bilinmektedir. Yine de Fortune dergisinin yapmış olduğu geçen yılın en karlı şirketleri sıralamasında da Suudi Aramco ilk sırayı alırken, Apple ikinci ve Alphabet yedinci sırada yer almıştı. Şirketin bu sıralamada biraz geri kalsa da özellikle araştırma alanında yaptığı yatırımlar ile gelecekte daha üst sıralara oynaması bekleniyor.

Son olarak sıradaki 1 trilyon dolarlık şirketin Facebook olması bekleniyor. İnstagram, Whatsapp, Facebook gibi devasa yatırımlara sahip şirketin geçtiğimiz hafta kapanışındaki net piyasa değeri 620 milyar dolardı. Fakat gelecek dönemde yapacakları yeni yatırımlar ile çok geçmeden dünyanın 7. Trilyon dolarlık şirketi unvanını ele alabilirler.

Yazar |2020-01-23T12:31:13+00:0023.01.2020|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın