Google’dan Sağlık Servisi Hamlesi

Google yaptığı resmi açıklamada yeni sağlık birimi açtığını duyurdu.  Google tarafından yapılan resmi açıklamada tam olarak açılması planlanan birimin neyi içerdiği ve neleri kapsadığı hakkında bilgi verilmedi.

Google tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada sağlık alanındaki çalışmalar için yeni bir birimin açıldığı duyurulmuştur.  Açılan bu sağlık biriminin neler yapacağı ve nasıl çalışacağı hakkında bilgi verilmemişti. Google’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı yeni açıklamalar yeni birim hakkında bazı bilgileri de kapsıyordu.  Google Health başkanı David Feinberg ve CNBC kaynakları birimle alakalı bazı detayları ortaya koydu.

Feinberg tarafından yapılan açıklama doktorları şaşırtacak cinsten.  Google tarafından desteklenen proje çerçevesinde yeni bir arama motoru sayesinde sağlıkla alakalı yapılacak araştırmalar daha hızlı, kolay ve güvenilir hale gelecek.  Google tarafından harılanan projede tıbbi kaynaklar web taraması yeni arama çubuğu yardımıyla yapılacak. Buna örnek olarak ; 87 yaşındaki bir hastayla alakalı bilgilere ulaşmak için arama çubuğuna ‘‘87’’ yazarak arama yapılması yeterli olacak. Sistem bu aramayla birlikte hasta hakkında bazı bilgiler sunacak.

Diğer taraftan bir Google çalışanı uçuşlar benzeri benzeri sağlıkla alakalı arama yapma özelliğinin de geleceğini açıkladı. Google tarafından hayata geçirilmesi planlanan bu proje sayesinde normal arama ağında arama yaparak zaman kaybetmenin önüne geçilmiş olacak. Şimdiye kadar yapılan açıklamalara bakılacak olursa bu özelliğin kesin geleceği konusunda iddialı konulmak doğru değil. CNBS çalışanları Google Sağlık Birimi’nin kesin hayata geçeceğinin şimdilik iddia aşamasında olduğunu, bunun ilerleyen süreçte planlandığını söyledi. Ayrıca uzmanlar Google’ın bu uygulamayı getirmesi durumunda sağlık alanlarında verilen reklamların da kaldırılması gerektiğini söylüyorlar.

Şimdilik kesin bir şey söylemek mümkün değil fakat Feinberg ve ekibinin çalışmanın perde arkasında projeyle alakalı oldukça yoğun olduklarını söylemek mümkün. Bunun yanında CNBC kaynakları 2019 yılında Google’ın yaptığı güncellemeler ile sağlık sitelerinin büyük bölümünü sıralamalardan düşürmesi ve aynı şekilde YouTube’un aşı yaptırmayı önlemek için başlatılan hareketleri bilinçli olarak kullanıcılara göstermeyerek sağlıkla ilgili çalışmalar altyapı oluşturduğunu belirtiyorlar. Ayrıca Google Health ekibinin geleneksel sağlık yöntemleriyle daha fazla ilgilendiği belirtiliyor.

Yazar |2019-11-29T16:30:18+00:0028.11.2019|

Yorum Yap