Tarama Botu Güncellendi

Aralık ayında başlayan GoogleBot tarama botu güncellemesine hazır olduğunuzdan emin olun.

Aylar önceden başladığı duyurulan tarama botu güncellemesiyle ilgili olarak, sitenizdeki kodları güncellemeniz önemlidir. Evegreen GoogleBot piyasaya çıktığında, eski tarama botu kasıtlı olarak hizmete devam etti. Temel mantık, eski bota göre kodlaması yapılan internet sitelerinin bir sıkıntı yaşamamasıydı. Artık tarama yapılırken, GoogleBot’un kullandığı Chrome sürümü de gösterilecek.

Daha önceleri GoogleBot, şu şekilde görünüyordu,

Mobil:
Mozilla/5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/41.0.2272.96 Mobile Safari/537.36 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

Masaüstü:
Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

ya da

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html) Safari/537.36

Fakat artık GoogleBot web tarayıcısında Aralık ayında yapılan güncelleme ile birlikte yeni görüntü, şu şekilde olacak ve “W.X.Y.Z” yerine, Google’ın kullandığı mevcut sürüm yer alacak:

Mobil:
Mozilla/5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/W.X.Y.Z Mobile Safari/537.36 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

Masaüstü:
Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

ya da

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html) Chrome/W.X.Y.Z Safari/537.36

Neler Yapmalı

Yeni güncelleme ile birlikte yapmanız gerekenlerin başında, tarama botu tespiti için herhangi bir yazılım kullanıyorsanız, yeni güncellemeye uyumlu hale getirildiğinden emin olmak geliyor. Google, “Bir evrim üzerinde çalışıyoruz, ama yine de yapılan değişikliklerin büyük bir etki yaratmayacağından eminiz.” şeklinde bir açıklama yaptı. “Fakat yine de eğer siteniz, sadece özel bir tarama botu için çalışıyorsa, problem yaşayabilirsiniz. Kullandığınız yazılımların doğru çalıştığından emin olmalı, eğer ek yazılım kullanmıyorsanız da “Googlebot” kelimesini arayarak tarama botunu tespit edebilirsiniz.” diyerek de ekleme yapıyorlar.

Nasıl Test Etmelisiniz

Sayfalarınızın yapılan değişikliklerle uyumlu olarak çalışıp çalışmadığından emin olmak için, burada yer alan eklentiyi kullanarak geliştirici modunda, gerekli tarama botu uyum değişikliklerini yerine getirebilirsiniz.

Neden Önemsemelisiniz

Google, web tarayıcısını güncelliyor ve gerçekten çok daha iyi hale geliyor. Fakat yapılan bu değişiklikler, farklı tarama botu belirleme yolları kullanan bazı siteler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Sitenizi mutlaka test etmeli ve güncellemelerle uyumlu çalışıp çalışmadığını görmelisiniz. Aldığınız sonuçlara göre siteniz üzerinde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Yazar |2019-10-09T14:06:46+00:0009.10.2019|

Yorum Yap