Google’a Yapay Zeka Güncellemesi Geliyor

Dünyanın en popüler arama motoru Google, tüm arama sonuçlarının %10’luk bir kısmını değiştirecek temel bir algoritma değişikliği yapmaya hazırlanıyor. Son 10 aydır Google araştırmacılarının üzerinde çalıştığı ve “Doğal Dil İşleme” adı verilen bu teknolojiyle birlikte yapılacak yenilikler de merak konusu.

Temel olarak Google, internet sitelerinde yer alan içeriklerdeki cümlelerde yer alan sözcüklerin birbirleriyle ilişkilerine bakarak sonuçları çok daha iyi hale getireceğini iddia ediyor. Arama algoritmasının çalışma prensibini değiştirecek olması sebebiyle şirket bu güncellemeyi, “son beş yılda yapılan en büyük değişim”, “tarihte arama sonuçları ile ilgili yapılmış en büyük değişim” gibi cümleler ile tanımlıyor. Google, içerikleri yorumlama biçimini değiştirecek olan bu güncellemeyi BERT adını verdiği bir makine öğrenmesi ile yapacak. BERT adındaki yapay zeka, arama sonuçlarında çıkartacağı sonuçlar için, anahtar kelimenin öncesi ve sonrasında nelerin olduğuna, hangi ekleri aldığına bakarak daha doğru yorumlamalar yapacak.

Şimdiye kadar karşımıza çıkan sonuçlardaki en büyük sonuçlardan birisi, yapılan sorgularda çok da açık olmayan bir ifadeye yer verilmediğinde, algoritmanın kullanıcıyı tam olarak anlayamamasıydı. Bundaki temel sorunda anahtar kelimeye gelen eklerin tam olarak anlaşılmaması olarak görülüyordu. Bu sorunu çözmek adına harekete geçen şirket ise, artık arama yaparken yazdığınız kelimelerdeki eklere, öncesi ve sonrasındaki kelimelere de dikkat ederek daha uygun sonuçlar gösterecek.

Google tarafından verilen bir örnekte ise yapılan güncelleme şu şekilde açıklanıyor. Örneğin “2019 Brezilyalı bir yolcunun ABD’ye vize alması gerek” şeklinde yapılan bir aramada, daha önceleri karşımıza Brezilya’ya gidecek olan Amerikalılar hakkında da sonuçlar karşımıza çıkabiliyordu çünkü algoritma tam olarak kelimelere gelen ekleri anlayamıyordu. Yapılan aramaları daha iyi anlamak adına yapılan “Doğal Dil İşleme” (NLP) adındaki teknoloji sayesinde, ABD kelimesine gelen yönelme hal eki anlaşılarak, ABD’ye gitmek isteyen birisinin bu aramayı yaptığı anlaşılacak. Bu sayede de insanlara çok daha tutarlı sonuçlar gösterilebilecek.

Google’ın yapmış olduğu bu yapay zeka atılımının her dil ile tam verimle çalışıp çalışmayacağı ise merak konusu. Yine de uluslararası kabul görmüş olan İngilizce temelinde çok daha iyi sonuçlar ortaya koyacağı ve gerçekten de arama sonuçları konusunda yapay zekanın yardımıyla büyük bir ilerleme kaydedileceği kesin.

Yazar |2019-10-28T09:47:33+00:0028.10.2019|

Yorum Yap