Google Yavaş Siteleri İfşa Edecek

Ünlü arama motoru Google, yavaş açılan sitelere yeni bir giriş ekranı ekleyecek. Google Chrome kullanıcıları, girmek istedikleri sayfanın açılmasını beklerken görecekleri bir uyarı ekranı sayesinde sorunun internet sitesi kaynaklı olduğunu farkedebilecek. Yeni gelen bu özellik ile birlikte yavaş internet siteleri de ifşalanmış olacak. Google, yaptığı bu yeniliklerle site sahiplerinin internet sitelerinin hızlı açılmasına daha fazla önem vermesini bekliyor.

Henüz yapılacak değişikliğin detayları konusunda netleşmiş bir durum olmasa da, yükleme ekranında bir uyarı olması kadar yükleme çubuğu kullanılması da muhtemel seçenekler arasında. Chrome ekibi, Google’da arama yapan ve siteleri ziyaret eden insanların çok daha iyi bir deneyim elde etmesini sağlamak için bu tür performans geliştirici tedbirler almaya devam edeceklerini açıkladı.

Sadece yavaş siteler değil, yeni gelen özellik sayesinde hızlı açılan sitelere de ödül niteliğinde yenilikler gelecek. Sayfa yüklenirken de yavaş siteler de olduğu gibi bir belirtme rozeti ya da etiketi yer alması söz konusu. Sitenin üstünde yer alan mavi yükleme çubuğu hızlı açılan sitelerde mavi renge bürünecek.  Google son zamanlarda kendi blogundan yaptığı açıklamalarla bu tür site etiketleme ve değerlendirme odaklı görsel düzenlemelerin gelmeye devam edeceğini duyuruyor. Google’ın bu noktaya odaklanmasının temelinde de yine kullanıcı memnuniyeti yatıyor. Kullanıcılar bu sayede kaliteli ve özenilmiş siteleri daha çok tercih etme eğiliminde olacak ve sitede gezinmenin ortalama ne kadar süre alacağını da öngörmüş olacak.

Google San Fransisco ofisinden yapılan duyuru ile birlikte yeni özelliğin geleceği kesinlik kazansa da sitelere yönelik yeni derecelendirme odaklı görsel değişikliklerin Google Chrome’da ne zaman görüleceği henüz belli değil. Açıklama detaylarına bakıldığında, bundan böyle bu tür değerlendirmelerin daha sık görüleceği de anlaşılıyor. Sadece sayfa hızı değil, sitelerin diğer kriterlerine de bu tür yenilikler ile değerlendirmeler de yakın zamanda yapılacak. Ayrıca Chrome’un geleceğine yönelik de bir takım açıklamalar, yeni özellikler ile birlikte duyuruldu. Bundan böyle şirket, WebAssembly ve Progress Web Apps (PWA) adı verilen alanlara daha fazla yönelecek ve ileride gelecek güncellemeleri de bu alanlarda görebiliriz.

Yazar |2019-11-12T19:57:17+00:0012.11.2019|

Yorum Yap