Google: “Yapısal Veri Kurallarına Uyun”

Google’ın önemli isimlerinden John Mueller, yaptığı açıklamalar ile zengin sonuçlarda yer almanız için uymanız gereken kurallara ilişkin önerilerini açıkladı.

#AskGoogleWebmasters adındaki video serisinde tartışılan konulardan biri de bu konuydu. Sorulan soruya göre, Google’ın belirttiği yapısal veri gereksinimlerini uygulamak gerekiyor mu, yoksa Schema.org’da yer alan özellikleri daha fazla kullanmak da faydalı olur mu şeklindeydi.

SEO konusu, her gün gelişen bir sektör ve her alanla ilgili, her soruya cevap niteliğinde çok sayıda rehber yer almakta. Her gün onlarca internet sitesinde yüzlerce yazar, merak edilenleri cevap vermeye çalışıyor. Aynı zamanda Google da sistemlerinde birçok değişiklik yaparak internet sitesi sahiplerinden bu yenilikleri takip edebilmelerini bekliyor.

Zengin sonuçlar da bu yeniliklerden birisi ve bu şekilde görüntülenen siteler de çok daha fazla ziyaretçi çekebiliyor. Herkesin merak ettiği soru ise, nasıl zengin sonuçlarda yer alınabileceği konusu.

Google tarafından önerilerin verildiği Developers sitesindeki kuralları mı uygulamak, yoksa daha detaylı rehberler yardımıyla farklı şeyler mi denemek daha iyi olur?

Çok net olarak cevap vermenin zor olduğu bu soruda, mantıken birinden bir şey istiyorsanız onu iyi tanımak olduğunu bilerek hareket etmek en iyisi olacaktır. Tanımanız gereken Google ve muhtemelen oyunu kurallara göre oynamak en iyi seçenek olacaktır.

Mueller ise verdiği cevapta, Google Developers sitesinde yer alan yapısal veri özelliklerini de kullanmanın iyi olabileceğini söylüyor. Google tarafından belirtilmeyen işler yapmak da kabul edilebilir olsa da temel olan Google’ın söylediği kurallara uygun hareket etmek.

Yani eğer Google zengin sonuçlarda görülen bir siteniz olsun istiyorsanız, şirketin yayınlamış olduğu gereksinimleri uygulamak çok önemli. Size belirtilen özellikleri yerine getirmiş bile olsanız, zengin sonuçlar ile görüntülenmeyen bir siteniz de olabilir. Yapılanlar sonucunda bu özelliği kazanacağınızın bir garantisi bulunmuyor.

Mueller’in konuya dair açıklaması ise şu şekilde,

“Her şeyden bağımsız olarak, sitenizdeki sayfaların algoritma tarafından iyi anlaşılabilir olması için yapısal veriler kullanmanız her zaman iyidir. Her zaman gözle görülür değişiklik yaratmayabilir, fakat yine de sayfalarınızın zamanla gelişimi için olumlu bir adımdır.”

Yazar |2019-10-11T06:26:52+00:0011.10.2019|

Yorum Yap