Google URL’siz Arama Sonuçlarını Deniyor

Google arama sonuçlarının görselliğine alıştıysanız yakında yapılacak yeni güncelleme ile gözleriniz bir şeylerin eksik olduğunu farkedebilir.

Başlıkların altında yer alan internet sitesi adresleri, gelecek aylarda kaybolabilir. Reddit’te paylaşılan bir görselde, arama sonuçlarında URL adresinin yer almadığı görünüyor. Bu da akıllara Google’ın yeni bir sistem mi denediği sorusunu getirdi.

URL Güncellemesi

Hali hazırda zaten eski düzende birtakım değişiklikler yapılmış ve başlık altında yer alan URL adresleri kısaltılmış, kategorilere de yer verilmeye başlanmıştı. Fakat Google, yavaş yavaş tüm URL’yi de arama görünümünden çıkarmayı amaçlıyor diyebilir. Hatta alan adını bile göstermeyebilirler. Direkt olarak internet sitesinin başlığı ve yazının yer aldığı kategori, arama sonuçlarında yazı başlığının üstünde bulunabilir.

Fakat yine Reddit’te konuya dair yapılan yorumlarda en büyük çekince, internet sitelerinin gerçekliğini doğrulamanın zor olacağı.

“Alan adının bile görünmediği bu yeni arama sonuçlarında Google, kimlik avcıları ile nasıl mücadele edecek? Daha da kötüsü, kötü niyetli insanlar Google’ın bu yetersizliğinden faydalanıp bu konuyu daha fazla kullanabilirler.”

Şeklinde bir yorum da konular da öne çıkanlar arasında.

Başka bir açıdan bakacak olursak, URL adreslerinin arama sonuçlarından kaldırılmasının SEO’ya etkilerini tartışmak gerekir. Muhtemelen URL’nin kaldırılması SEO açısından büyük bir değişiklik yaratmayacak. Yine yapılan bir başka Reddit yorumunda şunlar söyleniyor:

“Bu değişikliğin SEO açısından çok fazla değişiklik yaratacağını düşünmüyoruz. Hatta bu değişiklik ile alan adı sonundaki ekler konusunda, geleneksel tarzın önemi kalmayabilir. Daha önceleri sitenin güvenirliği onun .com ile bitmesi olarak anlaşılıyor olsa da, yeni sistemde modern uzantılara bakış da normalleşebilir.”

Sonuç olarak Google, yeni bir şeyler deniyor. Yaptığı testlerin bitiminde aldığı sonuçları değerlendirecek ve kullanıcı davranışlarının nasıl değiştiği konusunu inceleyecektir.

Eğer tıklama oranları olumsuz yönde etkilenmişse, Google’ın kalıcı bir değişiklik yapmasını bekleyemeyiz.

Yapılacak testler ile göreceğiz ki, insanlar alan adı uzantılarına ne kadar önem veriyor? Gerçekten tıklayacağımız sayfayı seçerken, alan adının uzantısına önem veriyor muyuz, yoksa URL adresine bakmadan sadece başlık bizim için yeterli oluyor mu? Google tarafından yapılan URL adressiz arama sonuç sayfası testlerinin sonunda bu verileri görebileceğiz.

Yazar |2019-10-11T05:55:25+00:0011.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın