Google SSS Arama Sonuçlarına Önlem Alıyor

Google tarafından yapılan yenilik sayesinde arama sonuçlarında doğrudan soru ve cevaplar yer alması, ilk hayata geçtiğinde SEO açısından heyecan verici bir olaydı. Ancak kısa bir süre sonra, bazıları için hayal kırıklığı olmaya başladı. Bu özelliğe sahip olmak için çok sayıda kaynak ortaya çıktı ve hemen hemen her aramada bu tip sonuçlar çıkmaya başladı.

Son zamanlarda bu hızlı artış yavaşlamış gibi görünse de, nereye kadar devam edeceği merak konusu. Çünkü her sorguda insanların karşısına çıkan SSS görünümleri, can sıkıcı hale gelebilir. Yani Google, ilk sayfada çıkan 10 sonucun tamamında bu soru cevap görünümünün yer almasını nasıl engelleyecek?

İlk Sayfada Sadece 3 SSS Sonuç Gösterimi

Google tarafından alınan en temel önlem, birinci sayfada yer alan 10 sonuçtan yalnızca 3 tanesinde soru-cevap görüntüsü yer almasına müsaade edilmesidir.

Esasında, SEMRush tarihsel verileri incelendiğinde, bu özellik ilk çıktığından beri ilk sırada üçten fazla soru cevap arama görünümünün yer almadığı görülebiliyor. Bu önlem en başından beri var mıydı, yoksa hızla kullanımının yükselmeye başlamasıyla birlikte mi alındı, anlamak zor.

Örnek vermek gerekirse, sıkça SSS sonuç gösterimi kullanılan bir kategorideki sonuçlara göz atacak olursak, 5. sayfada bile, 1,2 ve 5. sayfaların bu şekilde gösterildiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Zaten 3 ve 4. sayfalar herhangi bu özelliği kullanmayı tercih etmiyor.

Eğer bu önlem sadece ilk sayfada alınmadıysa, 3. sıradaki site bu özelliği kullandığında 5. sıradaki yerine 3. sıradaki sitede soru cevap arama görünümü yer alacaktı. Henüz bu özelliğin kesin olarak nerelerde ve ne şekillerde kullandığı ile ilgili bir kesinlik bulunmuyor.

Yine de ilk sayfada yer almanıza ve bu özelliği kullanmanıza rağmen, siteniz SSS arama sonuçları ile gösterilmiyorsa, üzerinizdeki 3 sitede bu özellik hali hazırda gösterimde olabilir. Eğer sorun bu değilse, aşağıdaki problemleri de yaşıyor olabilirsiniz:

  1. Arama sonucu ile sitenizdeki içerik yeterince eşleşmiyorsa, olumsuz bir filtrelemeye maruz kalmış olabilirsiniz.
  2. Bu özelliği kullanmak için geçerli olan kuralları ihlal etmiş olabilirsiniz. Buradan kuralları tekrar gözden geçirebilirsiniz.
  3. Teknik bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yapısal veri test aracı ve zengin sonuçlar testini kullanarak probleminizi tespit etmeye çalışabilirsiniz.
Yazar |2019-10-10T06:23:15+00:0010.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın