Google Search Console’a Sayfa Hız Raporu Geldi

Ünlü arama motoru Google, internet sitesi sahipleri için önemli bir yere sahip Search Console aracında önemli bir yeniliğe gidiyor. Bu yılın başlarında duyurusu yapılan sayfa hız raporu artık konsoldaki yerini alacak. Geçtiğimiz yıl ilk bilgilerin alındığı hız raporu özelliğinden ilk görüntüler ancak şubat ayı başında alınabilmişti. Bu da demek oluyor ki Google, bu önemli özellik için 9 aydır çalışıyor. Oldukça çok bekleyeni olan bu yeni rapor sisteminin ne kadar faydalı olacağı ve internet sitesi sahiplerinin beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağı ise merak konusu.

Sayfa hız raporunun temel çalışma prensibi, kullanıcıların ziyaret ettikleri sayfalara ne kadar ulaştığının üç farklı şekillerde sıralanmasıdır. Sitenizde ziyaret edilen URL’ler, yapılan ayrıştırmaların ardından rapor sayfanızda, “Hızlı, Orta, Yavaş” kategorilerine ayrılır ve bu sayede hangi sayfanızda sorun olduğunu kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bunun yanında hızlı olan sayfalarınıza da göz atıp neleri iyi yaptığınızı görebileceğiniz bu raporlar, sitenizin arama sıralamalarında da üste çıkmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca raporların alt kısmında yer alan ekstra rapor seçeneklerinde, yavaş görünen sayfalarınızın neden yavaş açıldığı ile ilgili ek açıklamaları görebilirsiniz. Belirtilen sorunlarla ilgili daha fazla bilgi almak ve çözümünü öğrenmek içinse istediğiniz soruna tıklayabilirsiniz. Açılacak olan Google sayfa hızı inceleme aracında çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yavaş ve orta hızda açılan sayfalarınızı kontrol edip sorunlarınızı düzeltmenin yanı sıra hızlı sayfalarınızı da detaylı olarak inceleyebileceğiniz bu yeni araç sayesinde çok daha hızlı bir siteye sahip olacaksınız.

Arama motorları arasında en büyük pazar payına sahip olan Google’ın internet sitesi sahiplerine yönelik olarak yapmış olduğu bu yeni yenilik, herkesin takdirini topladı. Google, gerek site sahiplerinin gerek kullanıcılarının çok daha yüksek kalitede hizmet alabilmesini sağlamak adına yaptığı bu yenilikle birlikte, insanların sitelerine daha özenli düzenlemeler yapmalarını bekliyor. Siz de bu yeni aracı kullanarak sitenizde hız iyileştirmeleri yapabilir ve işe yarayıp yaramadığını görmek için tekrar raporlara göz atabilirsiniz. Henüz deneme aşamasında olduğu bildirilen raporlama sistemi çok yakında herkese açık olarak da hayatımıza girecek.

Yazar |2019-11-29T16:30:31+00:0008.11.2019|

Yorum Yap