Genel

Google RankBrain Algoritması

Google kendi aralama sonuçlarını geliştirmek için  RankBrain  sistemini devreye soktu. Bu yazıda RankBrain hakkında şimdilik neler biliyoruz onu paylaşacağım.

Geçtiğimiz günlerde bloomgerg’de çıkan ve bir gün sonra Google tarafından doğrulanan rankbrain olarak adlandırılan yeni sistem  Google arama sonuçlarına katkıda bulunacak.  Peki bu sistem Google’ın var olan sıralama kriterleriyle nasıl çalışacak, bütün sisteme nasıl entegre olacak, Google sıralamalarını ciddi anlamda etkileyecek mi? Bu soruların cevaplamaya çalışalım.


RankBrain Nedir?

BrainRank Google tarafından adlandırılan ve arama sonuçlarını işlemeye yardımcı olan bir yapay zeka sistemdir. Böylece Google yapılan aramalara, özellikle yeni, cevabı algoritma tarafından bilinmeyen ve sistemi zorlayan aramalar için geliştirilmiş. Fak bütün Google algoritma özelliklerinde olduğu gibi, RankBrain’in geliştirileceğini düşünürsek özelliğinin bununla sınırlı kalmayacağını söyleyebiliriz.

Konunun daha iyi anlaşılması için bazı terimlerin detaylı açıklanması gerekiyor.

Makine Öğrenimi Sistemi Nedir?

Ülkemizde yapay zeka mühendislerinin işsiz kaldığını göz önünde bulundurarak, konunun anlaşılması ve anlatılmasının ne kadar zor olduğunu belirtmek isterim.

‘‘Makine öğrenimi, bilgisayarların algılayıcı verisi ya da veritabanları gibi veri türlerine dayalı öğrenimini olanaklı kılan algoritmaların tasarım ve geliştirme süreçlerini konu edinen bir bilim dalıdır’’ Kaynak 1. Kısaca açıklayacak olursak, bilgisayarlara insanlar gibi akılcı karar verme yeteneği sağlama işlemi.

Yapay Zeka Nedir?

‘‘Bir veya birden fazla bilgisayarın (biz google robotları diyelim, bizi ilgilendiren kısmı bu) akıllı canlıların yaptıkları faaliyetleri robota kazandırma işlemidir’’. Kaynak 2. Yani yapay zekanın amacı bilgisayarın insan kadar zeki olmasını sağlamaktır. Yapaz Zeka hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Şimdiye kadar bir robotun insana özgü başta düşünme olmak üzere insana özgü yetenekleri kazandırma sadece Hollywood filmlerinde ve romanlarda olmuştur ama Google’ın yaptığı iddialı açıklamanın sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

RankBrain terimi aslında yapay zeka ile eş anlamlı görünüyor. Yani amaçlanan Google aramalarında kullanılacak olan bu sisteme daha fazla insan gibi düşünerek sonuçları sıralama kabiliyeti sağlıyor.

RankBrain Google Sırlama Sisteminin Yeni Kriteri mi?

Şimdilik değil. Daha doğrusu var olan kriterlerden sadece birisi ama önem derecesi hakkında şuanda Google mühendisleri dışında kişilerin söyleyeceği herşey tahminden öte olamaz. Şu aşamada, RankBrain için Google algoritmasının daha doğru sonuçlar vermesini sağlayan programın bir parçasıdır, tanımı yapmak en doğrusudur.


Google Arama Algoritmasının Adı Nedir?

 

Google Hummingbird Algoritması

Hummingbird olarak adlandırılır, bu sisim 2013 yılında Google tarafından seçildi. 2013 yılına kadar Google algoritmasının özel bir ismi yoktu. Yani, 2 yıldır algoritmaya biz Hummingbird diyoruz.

Peki  RankBrain Farklı bir algoritma mı yoksa,  Google  Hummingbird’ın bir parçası mı?

Yukarıda belirttiğim gibi, buna Google mühendisleri karar vermeli, bizim RankBrain’in farklı bir algoritma olduğunu söylememiz yanlış olur. Fakat, benim anladığım sadece, Hummingbird gibi sadece genel algoritmanın bir parçası. Fakat, RanBbrain kendi içerisinde farklı bölümlere ayrılmış olabilir.

Tıpkı Hummingbird’in SEO uzmanlarının yakından tanığı Panda, Penguen ve Payday gibi spam unsurlarıyla savaşan,Pegion lokal arama sonuçlarını geliştirmek , Top Heavy yoğun içerikleri eklemek, Mobile Friendly mobil uyumlu sayfaları desteklemek ve  Pirate telif hakkı içerikleriyle mücadele etmek için tasarlarnmış Google genel algoritmasının alt segmentleridir.

Google Algoritmasına ‘‘PageRank’’ denilmiyor muydu?

Pagerank , başka sitelerden alınan linklerin toplamından sayfaya değer/otorite/kredi veren genel Hummingbird algoritmasının bir parçasıydı, 1998 yılında bu sistem başladı ve artık güncellenmiyor. Google tarafından yapılan açıklamada kısaca PR olarak adlandırılan PageRank güncellenmeyecek.

Google Sırlamalarını Etkileyen Faktörler/Sinyaller Nelerdir?

Sinyaller, sayfaların Google aramalarında yükselme/sırlamayı  belirlerler. Google sayfaları tararken kelimeleri kullanır, eğer sayfa içerisinde bold/kalın yazılmış kelimeler varsa bu sinyal olabilir, kelime farklı turuncu/kırmızı ise sinyal olabilir, eğer başlıkta kullanılmışsa başka bir sinyal olabilir. PageRank işte bu sinyallarin toplamından çıkan bir değeri ifade ediyor. Eğer sayfa mobil uyumlu değilse, olumsuz anlamda bu başka bir sinyal olabilir. Google’ın kullandığı sinyal/kriterler’in sayısını  kesin olarak kimse bilmiyor.

İşte bu sinyallerin yardımıyla Google Hummingbird algoritması bütün sayfaları değerlendirir  ve arama sonucu sıralamalarında yer verir.

Google Kaç Tane  Sinyal/Kriter Kullanır?

Google sinyalleri RankBrain

 

Google sıralamada 200 den dazla sinyal kullanır, Google SEO Faktörleri makalemizde bu kriterleri deha detaylı ele almıştık. Fakat bazı uzmanlar bu sinyallerin 1.000den fazla olduğunu söylüyorlar. Ki, bu kesinlikle abartı değil belkide binlerce desek daha doğru olur.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Google SEO Faktörleri Yazımızı İnceleyiniz.

Peki  RankBrain Çok Önemli Bir Sinyal Mi?

Kesinlikle öyle. Bloomber de yayınlanan açıklmaya göre RankBrain Google sıralamarını etkileyen en önemli üç sinyal arasında yer almakta. Açıklamada, ‘‘RankBrain 100 lerce Google sinyallerinden birisidir ve uygulamaya başadıktan birkaç ay sonra en önemli 3. sinyal oldu’’ dei.


 

En Önemli Birinci ve İkinci Sinyaller Nelerdir?

Bloomberg ‘de yayınlanan yazıda da belirtildiği gibi en önemli bir ve ikinci sinyali Google açıklamıyor. SEO uzmanları ve bu alanda bulunan kişilerin bazı tahminler yok değil ama yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu tahminler bütünün bir parçası mı, yoksa kendisimi kimse bilmiyor. Yani, Google tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok.

Fakat ilk iki sinyali bilmesek de RankBrain ‘in Google tarafından 3. En önemli sinyal olduğunu öğrenmemiz bile önemli bir bilgi notu.

Bir çok SEO danışmanının kişisel tecrübeleri hala Backlink çalışmasının Google sıralamasında önemli rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu konuyla ilgili 2 makaleyi incelemenizi öneririm:

NOT: Dünya çapında yapılan SEO çalışmalarında backlinkin önemini bilmeyenimiz yoktur, tecrübe en önemli siyalin backlink olduğunu söylüyor. Google tarafından yapılmış resmi açıklama değil, sadece genel ve kişisel tercübe.

İkinci önemli sinyal ise kelimeler/anahtar kelimeler. Yine, Google tarafından resmen kabul edilmiş bir açıklama değil, sadece kişisel tecrübeler sonucu bu yorumu yapıyoruz.  Kelimelerle alakalı detaya makalenin ilerleyen kısmında deteya gireceğim, şimdilik bu konuya nokta koyalım.

RankBrain Tam Olarak Ne Yapıyor?

Şimdiye kadar yazılanları incelediğimizde, RankBrain’in aranan kelimeyle tam eşleşmeyen sayfaların yorumlanmasını sağlayacak.  Bu açıklamadan şu sonuca da varabiliriz, RankBrain ile birlikte kelime/anahtar kelime sinyali backlinktin üzerine çıkarak 1. Sıraya oturabilir, ki bu en adil çözüm olur.

Google’ın Belli Bir Arama Dışında, Sayfaları Bulma Yöntemi Yok Mu?

Google berlirli aramaların dışında, yıllar önce girilmiş sayfalarıda buluyordu. Örneğin, yıllar önce ‘‘ ayakkabı’’ diye girilen bir sayfayı ‘‘ayakkabılar’’  diye bulup getiremiyordu, çünkü bu iki kelime teknik olarak birbirinden farklı algılanıyordu. Ama zamanla buna çözüm buldu ve ‘‘Sneakers’’ diye arama yapıldığında ‘‘Ayakkabı’’ alakasını kurmayı başardı. Diğer bir ifadeyle açıklayacak olursak, algoritma daha akıllı hale getirildi.

Zamanla algoritma eşanlamlı kelimelerin bulunması noktasında da akıllı hale getirildi ve ‘‘ Trençkot’’ kelmesinde arama yapıldığında, sıralamalara eşanlamlı olan ‘‘Kaban, yağmurluk’’ kelimelerini de getirmeyi başardı.

İşte, Google RankBrain tam olarak algoritmaya bu noktada yardımcı olacak bir fonksiyon üstlenecek.

The Knowledge Graph Nedir Biliyormusunuz?

2012 yılında devreye sokulan The Knowledge Graph ile Google kelimeler arasındaki alaka/ilgiyi belirleme noktasında daha akıllı hale getirdi. Bu sistemin getirdiği en büyük yenilik, Google’ın açıkladığı gibi, sadece cümleleri değil kelimelerin aranmasını mümkün kıldı.

Bu açıklama şu anlama geliyor, Google üzerinde ‘‘Erdoğan’’ diye arama yaptığınızda Google algoritması aslında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Yattip Erdoğan hakkında rama yaptığınızı anlaması. Google’a bu yeteneğin kazandırılması. Diğer bir tabiler aslında sizin ne düşündüğünüzü Google tahmin ediyor.

Knowledge graph

Sedece bununla yeterli kalmadı tabii..

RankBrain SEO iLİŞKİSİ

‘‘Tayyip Erdoğanın Doğum tarihi’’ diye arama yaptığımızda bu kelimeyle ilgili diğer kelimeler arasındaki bağı/alakayı kurma yeteneği kazandı ve sıralamalarda sunmayı başardı.

RankBrain Arama Sorgularına Nasıl Yardımcı Olacak?

Şaunda Google’ın elinde bulunan datada, kelimeler, arama sorguları, kelimelerin birbirleriyle ilişkileri, eşanlamları var ve bunlar şuanda aramalar için bunlar zaten kullanılıyor.

Sorun şu, Google’da güne 3 milyar arama yapılıyor.200y yılında yapılan açıklmaya göre bu sorguların %20-25’i daha önce hiç görülmedi. 2013 yılında bu oran %15’e düştü.  Bloomberg’da yayınlanan makaleye göre, bu %15  bile 3 milyar aramada 450 eder ve bu çok yüksek bir rakam.

Kompleks, çok kelimeli, aynı zamanda ‘‘uzun kuyruklu’’adlandırılan sorguları daha iyi yorumlamak  ve arama sonuçlarında en iyi sayfaları çıkartmak için  RankBrain devreye sokuldu.

RankBrain, böylece algoritma için karmaşık sayılan aramalar için daha iyi sonuçlar hedefliyor ama çok daha önemlisi, RankBrain, ilerde, Google aramalarında sadece aradığınızı değil, düşündüğünüzü arama sonuçlarında sıralamayı hedefliyor.

Örnek Verebilirmisiniz?

Google bununla ilgili örnek vermedi ama  Bloomberg ‘de yayınlanan makalede bir örnek var. Şöyle:

‘‘2. el arabaların en iyi müşterileri kimlerdir’’ diye

RankBrain Algoritması

Sorduğumuzda , sıradan internet kullanıcıları bile bizim Google asıl sorduĞumuz şey 2. El araba  ile ilgili değil, müşterisi ile ilgili olduğunu anlar. Aynı şekilde başka bir arama yapsak,

Rankbrain Arama

‘‘en iyi 2. el araba alıcıları kimlerdir’’, arama sonuçlarının çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

Örnekte veridiğim gibi çok kompleks aramalarda kullanılan kelimeler arasında alaka sorunu RankBrain racılığıyla giderilecek. Tabii şimdilik böyle olduğunu düşünüyoruz, yukarıda belirttiğim gibi, bununla sınırlı kalmayacaktır.

RankBrain gerçekten yardımcı olacak mı?

Bunun  Google aramalarına ciddi etkisi olacağı şüphesiz. Burada şimdilik detaylandırmaya çalıştığımız bilgiler RankBrani açıklamak için yetersiz, bu yüzden beklemek ve daha fazla testler yapmak gerekiyor.

Fakat Google’ın resmi açıklamasında en önemli 3. sinyal olarak tanıtması, çok büyük bir değişikliğin olacağını gösteriyor. Google’ın her açıklaması tabii ki, kriter değil ama buna inanmak istiyoruz.

RankBrain Ne Zaman Başladı?

Google’ın açıklamasına göre  RankBrain 2015 yılının başlarında başladı ve dünya çapında uygulanması birkaç ayı aldı

Hangi Sorgular Etkilendi?

Google’ın Bloomberg’e yaptığı açıklama’da büyük bir kısmının etkilendiği söyleniyor.

RankBrain Hakkında Daha Fazla Nasıl Bilgi Alabilirim?

Google’ın şuanda RankBrain diye adlandırdığı sistemi buradan inceleyebilirsiniz, öğrenmek için  Google  word2vec aracını kullanarak kendiniz deneyebilir, Google kaynağını takip edebilirsiniz.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
SSL Güvenlik Sertifikası Olan Siteleri Google Sıralamalarda Yükseltiyor
SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir
1 Comment

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage