Blog

Google Panda 4.0 Güncellemesi

Google Panda 4.0 Güncellemesi Başladı

Google Panda 4.0 Güncellemsi 21. Mayıs 2014 tarihi itibari ile başladı. Güncelleme dünya ve Türkiye’de sıralamaların değişmesine neden olurken olumlu ve olumsuz yönde değerlendirmeler var. Şimdi yapılan bu değerlendirmeler çerçevesinde Google Panda 4.0 Günellemesi’nin etkilerini inceleyelin.

 

Google Panda 0.4 Güncellemesi gerçekleşti

Google Panda 0.4 Güncellemesi gerçekleşti

 

Google’dan Matt Cutts dün akşam resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Google Panda 4.0 güncellemesinin yaygınlaşmaya başladığını açıkladı.

Google Panda 0.4 Güncellemesi

Google Panda 0.4 Güncellemesi

Matt Cutts ‘ın açıklamasından da anlayacağımız gibi güncelleme daha bitmiş değil ve anlaşılan kademe kademe gerçekleştiriliyor. Önümüz’deki günlerde güncellemenin yankılarını daha fazla göreceğiz ve sıralamalarda meydana gelen değişiklikler sonucu ancak güncellemede hedefin ne olduğunu anlayacağız.

Şuanda Google Panda 04. güncellemesi hakkında kesin bir şey söylemek yanlış olur ama Google’ın geçmişte yaptığı güncellemelerin sonuçlarına bakacak olursak yine spam yapan sitelerin hedefte olduğu kesin. Bunun dışında aşırı optimize edilen websitelerinde ciddi düşüşler ve hatta cezalar göreceğiz.

Fakat benim kişisel kanaatim Google Panda 4.0Güncellemesi ‘nin asıl hedeflerinden birisi de kalitesiz içeriği olan siteler olacak. Yani, güncelleme bittikten sonra, aşırı derecede site dışı optimize yapmayıp sıralama kaybedenleri görmemiz mümkün.

Google’ın  yaptığı açıklamaya bakacak olursak Panda 4.0 Güncellemesi farklı dillere göre farklı zamanlarda etkisini gösterecek. Daha şimdiden bazı yabancı SEO platformlarında İngilizce sıralamalarda Google Panda 4.0 Güncellemesi’nin en büyük kaybedenin e-bay olduğu söyleniyor.

Dünya çapında bilinen SEO ve Webmaster forumlarına bakacak olursak sırasıyla:

Blackhatworld : Genel anlamda kullanıcılar güncellemeden memnun görünüyor ve anladığım kadarıyla güncellemeden memnun olanlar gerçekten bu işin hakkını vererek yapan ve aynı şekilde spam yapmayan kişiler. Faka örnekte gördüğünüz gibi Google Panda 0.4 Güncellemesinden pek de memnun kalmayanlar da yok değil.Google-Panda-0.4-Güncellemesi. Hakkında

Yukarıda belirttiğim gibi şimdilik en büyük kaybı dünya çapında yaşan firma olarak E-Bay gösteriliyor. Blackhatworld da bu konuda bahsedilmiş. Moz’da bunun detayını görüyoruz.

Googpe Panda 0.4

Google Panda 4.0 Güncellemsi sonrası  E-Bay rekabet oranı yüksek olan 24 Anahtar Kelimede ciddi düşüş yalamış.

 1. “beats by dr dre” (231°)
 2. “honeywell thermostat” (190°)
 3. “hooked on phonics” (188°)
 4. “fajate” (188°)
 5. “batman costume” (181°)
 6. “lenovo tablet” (181°)
 7. “pyramid collection” (170°)
 8. “hampton bay” (170°)
 9. “jordan 11 concord” (168°)
 10. “pontoon boats for sale” (168°)
 11. “mockingjay pin” (166°)
 12. “kobe vii” (166°)
 13. “food trucks for sale” (166°)
 14. “galaxy s2” (166°)
 15. “jordan spizike” (163°)
 16. “foamposite” (163°)
 17. “george foreman grill” (161°)
 18. “wholesale jerseys” (161°)
 19. “tend skin” (161°)
 20. “fender stratocaster” (161°)
 21. “rims for sale” (161°)
 22. “shed plans” (158°)
 23. “hello kitty vans” (158°)
 24. “cheap used cars” (158°)
 25. “lilly pulitzer bedding” (156°)

Bu haberden şu sonucu çıkarabiliriz. Google Panda 0.4 güncellemesi düşük ölçekli veya küçük e-ticaret veya firmaların işine yarayacak. Böyle düşünmemin bir nedeni de şimdiye kadar Google Algoritma güncellemeleri’nde bir çok farklı etken göz önünde bulundurulmuştu ama tek bir etken asla değişmemiştir. Kalitesiz içeriği olan siteler sıralama kaybettiler, kaybedecekler, ve kaybetmeye devam ediyorlar. Bu dudumda kaliteden ödün vermeyen küçük e-ticaret firmalarının önünü açacak gibi görünüyor.

Webmasterworld: Google Panda 4.0 Güncellemesi burada da tartışılıyor. Sitelerinin sıralamalarda gerilediğini söyleyenlerden tam tersi sırlamalar da yükseldiğini söyleyenler var.

Google-Panda-0.4 güncellemesi-hakkında

R10Türk webmaster ve SEO uzmanları’da Google Panda 4.0 Güncellemesi ni tartışıyorlar. Bence  R10’da, Google Panda 4.0 Güncelemsi ile akalı en güzel yorumu f1x adlı kullanıcı bu görselle yapmış:)

Google-Panda-0.4 Güncellemsi ve sonucları

Şaka bir yana, Türk Webmasterler arasında da güncellemeden memnun kalan ve şikayetçi olanlar var.

r10

 

Updated: 22.05.2014 / 12.00

 

Şimdi Google Panda 4.0Güncellemsi ile alakalı Türkiye ve dünya’da yapılan tartışmaları gözününde bulundursak şimdilik şu sonuçlara varıyoruz. (Gerçi henüz kesin bir şey söylemek yanlış olur, ama yazacaklarım tahmin değik, herkesin bildiği şeyler)

1. Kalitesiz içerik (On-Page) : Google’ın bütün güncellemeleri’nde içerik her zaman gündeme gelmiştir ama webmasterlar her zaman bu faktörü görmemezlikten gelmişlerdir. Şimdi bu güncellemede bu faktörü gözardı eden site sahipleri hedefte.

2. Aşırı Backlink Çalışması: Bazı yorumlarda aşırı backlink çalışması veya site dışı SEO çalışması yapanların güncellemeden etkilendiklerine dair yorumlar olduğunu gördüm. Buna kesinlikle katılmıyorum. Sürekli kaliteli içerik yaratan sitelerin hiç bir backlink çalışması veya site dışı SEO çalışmasından dolayı sıralamarda düşeceğini kabul etmiyorum. Ama spam yapılıyor ise o zaman başka.

Updated: 22.05.2014 / 14.58

Yiğit Konur‘ Twitter hasabında Google Panda 4.0 Güncellemesi ile ilgili olarak Türkiye yi ilgilendiren sonuçları görsel olarak paylaştı.

Google-Panda-4.0 Etkileri

Google-Panda-4.0 Etkileri

 

Google Panda 4.0 güncellemesi’nde en kaybedenler listesinde haber sitelerinin başı çektiğini görüyoruz. Haber sitelerinin Google Panda 4.0 ile cezalandırılmasının en büyük nedini ise kalitesiz içerik. Son yıllarda Türkiye’de Google’ın haber sitelerine sıralamalarda öncelik tanıdığı, bu yüzden haber sitelerinin kopya içerik noktasında bir sorun yaşamayacağı noktasında yanlış ve genel bir kanaat vardı. Ayrıca, Google Adsense ‘in de haber sitelerine bazı imtiyazlar tanıdığına inanılıyordu. Fakat Google Panda 4.0 güncellemesiyle birlikte Google’ın bu tür sitelerde istismara izin vermeyeceğini gördük.

Yiğit Konur’un paylaştığı diğer bir görsel ise ABD ile alakalı.

Google-Panda-4.-karşılaştırma

Google Panda 4.0  Türkiye’de haber portallarını vururken, Amerika’da tam tersi bir durum yaşandığını görmek mümkün. İlk sonuçlardan sadece haber siteleri kıyaslaması yapmak yanlış. Fakat Google Panda 4.0’ın kalitesiz içerikli siteleri direkt hedef aldığı kesin.

Google Panda 4.0 Güncellemesinde Ne Tür Siteler Ceza Aldı?

1. Kopya İçerik, zayıf arama motorları için yazılmış içerik:

13 Mayıs 2014 tarihinde Anahtar Kelime Rheberi adı altında bir makale yazmıştım, takriben 10 önce ve o makamale’nin 5. bölümünde SEO’nun altın kuralı İçeriktir demiştim.

seo-1

 

Ve aynı makale’de 5 kısımda uzun uzun makaleler gerektiğini söylemiş ve makalelerin arama motorlu odaklı değil, kullanıcı odaklı, özgün ve faydalı olması gerektiğinin altını çizmiştim. Buradan yola çıkarak ve Google Panda 4.0 güncellemesinin sonucuna bakarak rahatlıkla ceza alan site türü sıramasında 1. sıraya içeriği zayıf siteleri ekleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
VİDEO: SEO Nedir?
Başarılı SEO Uzmanı
10 Comments
 • Süleyman ÖZCAN May 27,2014 at 12:44

  Valla google’ın söylediklerine de senin yazdıklarına da uydum ama sitem düşüşte 🙂

  • Ersin Tezcan May 27,2014 at 12:52

   Burada yazılanlar sadece Google Panda 4.0 güncellemesiyle alakalı. Bir de Google’ın genel anlamda istediği ve webmasterlerin karşılaması gereken bazı kurallar var bu yüzden 2004 Google SEO faktörü başlıklı makaleye göz atmanızı öneririm http://www.seondex.com/204-google-seo-faktoru/

 • Serenay May 27,2014 at 10:38

  Benim kisisel izlenimim sosyal etkilesimi cok olan icerikler ve ozellikle yorum sayisi cok olan blog siteleri bu süreçten iyi not alarak geçti dikkat ederseniZ rekabet icinde olan bloglardan yorum ve hit sayisi yuksek olanlar on plana cikti.

  • Ersin Tezcan May 27,2014 at 10:48

   Bu tesbit doğru, kısaca ziyaretçisi ile etkileşimi sağlamayı başar siteler değer görmeye başladı. Etkileşim de ancak faydalı, yararlı içerikle sağlanabilir. Yoksa kullanıcı faydalı olmayan bir içeriğe neden yorum yazsın veya sosyal medya’da paylaşsın.

 • f1x May 26,2014 at 22:48

  teşekkürler dostum, emeğine sağlık 🙂 adımın geçmesi güzel 😛 google bu defa duplicate content konusuna çok önem gösteriyor. Bu güncellemede ki en büyük etken büyük ihtimalle yinelenen içerik alakalı olabilir. Takip edenler bilir, güncelleme bilgisi gelmeden 1 mayıs itibari ile XYZ kategorisinde büyük bir sarsıntı meydana geldi. Zaten güncellemeler ilk olarak XYZ kategorisiyle başlıyor yada bana hep öyle denk geldi. Duplicate content için EMBED, FRAME ile yayınlanan video içerikleri dahil. ( Kendi sektörüm üzerinden konuşuyorum. ) Bu durum biraz daha sürecek gibi..

  • Ersin Tezcan May 26,2014 at 23:02

   Ben teşekkür ederim. Biz de etkilendik, derken bu site değil diğer siteler de:) Düşme yükselme devam ediyor dediğiniz gibi bir süre daha devam eder. Benim her zaman bir iddiam var dı bir gün gelecek google anlık sıralama sonuçları verecek diye. Bence oraya doğru gidiyoruz:)

   • f1x May 26,2014 at 23:18

    Anlık sıralama sonuçlarından kastınız sanırım anlık dalgalanmalar, yani bu google kullanıcılarını mükemmel etkiler. Google bunu göze alamaz. Düşünsenize hürriyet yazarken, milliyet karşınıza çıkıyor? Ne kadar saçma olur değil mi? Bu geçici problemler söz konusu olduğu zaman söylediğiniz gibi anlık değişimler oluyor, bu da doğal. Google’n bu tarz değişimler yapması iyidir, rakip sayısını azaltıyor; yöntemlerimizi iyileştirmemizi sağlıyor, birçok konuda faydası oluyor. Bakın bu durumdan müzdarip olan herkes forumlar da kan ağlıyor. “Herkes ben birşey yapmadım ama böyle oldu,” diyor. Doğrudur bundan müzdarip olanlar manuel işleme tabi olması, penalty problemi yaşaması, bomb vb. gibi cezalar alması da normal olamaz ya? Küçük bir css hatası, sitenin barındığı IP adresi değil IP bloğu bile buna sebebiyet verebilir. Google aşırı hassas olduğundan, küçük bi hatamızdan kaynaklı bu tarz geçici problemleri yaşamak gayet normal.

 • izzet May 23,2014 at 05:45

  Güzel bilgiler ersin kardeşim r10dan sessiz ben şimdilik yasakladılar forumdan ama olsun ben gene okurum senin yazılarını başarılı analizlerine katılmamak mümkün değil kib görüşmek üzere eline sağlık iyi derleme olmuş.

  • Ersin Tezcan May 23,2014 at 10:57

   Teşekkürler üstad. Geçmiş olsun r10 ‘a geri dönme durumu olmayacak mı?

   • izzet May 28,2014 at 06:20

    Valla ersincim 1 aylık deae’midir nedir arkadasından konuşmayım ona ben iftira etmişim:) nasıl başardıysam bunu kendide doğrulayarak benim r10da durmamı istemedi 1 ay kadar yokum malesefki.

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage