Google Oyun Konsolu Stadia, 19 Kasım’da Çıkıyor

Oyun meraklıların heyecanla bekledikleri, bulut tabanlı yeni oyun konsolu Google Stadia’nın çıkış tarihi açıklandı. 14 ülke için yayınlanan tarih, 19 Kasım. Maalesef Türkiye bu 14 ülke içinde yer almasa da, ilgi çekici teknoloji hakkında oynanış videoları ve daha geniş yorumları bulabileceğimiz tarih de yine 19 Kasım olacak.

Çıkış tarihi, 15 Ekim tarihinde gerçekleşen “Made by Google” ile duyurulan Stadia sayesinde, yüksek donanımlara sahip olmadan da akıllı telefonunuzdan, tabletinizden hatta televizyonunuzdan son çıkan oyunları oynayabileceksiniz. Bulut tabanlı çalışan Stadia için gerekli olan sadece iyi bir internet bağlantısı. Hatta yapılan açıklamalarda, Red Dead Redemption 2 ve Doom Eternal gibi çok yüksek grafik özellikleri isteyen oyunların bile Stadia sayesinde her bilgisayarda oynanabilir hale geldiği söyleniyor.

Stadia’nın çıkması ile birlikte, kullanıcılara iki farklı paket sunulacak. İlk paket ücretsiz olan Stadia Base, ikinci paket ise Stadia Pro. Base paketi ile birlikte kullanıcılar ücretsiz bir şekilde 1080p çözünürlükte oyunları 60 fps ile oynayabilecek. Pro paketinde ise kullanıcılara aylık yeni oyunlar, indirimler, 4K desteği, daha iyi kalitede sesler sunuluyor olacak.

Verilen 19 Kasım tarihi, Stadia Founder’s Edition sahipleri için geçerli olacak ve bu paketin ön siparişi geçerli ülkeler için şu an verilebilir durumda. Yurtdışında 129 dolardan siparişe açılan bu paketin Türkiye fiyatı henüz bilinmese de, verdiği özelliklere bakıldığında alınabilir fiyatlarla ülkemize geleceğini söylemek yanlış olmaz.

Stadia’nın bu kadar yüksek çözünürlüklü oyunu nasıl başarılı bir şekilde oynatacağı ise merak konusu. Yapılan açıklamalara göre Stadia teknolojisi, negatif gecikme adı verilen bir özellik ile gelecek ve bağlantı gecikmelerinden dolayı yaşanan sorunların önüne geçmek için, siz daha tuşa basmadan hangi tuşa basacağınızı tahmin ederek gecikmeyi minimuma indirecek.

İnternet hızlarının ne kadar olması gerektiği de çok merak edilen başka bir soru. Google tarafından gelen açıklamalara bakacak olursak, 720p çözünürlük ve 60 fps ile oyun deneyimi yaşamak isteyen bir kişinin en az 10 Mbps indirme hızı ve yine en az 1 Mbps yükleme hızının bulunması gerekiyor. 4K oyunlara erişebilmek için ise en az 35 Mbps hız gerekli görülüyor.

Yazar |2019-10-24T09:05:13+00:0023.10.2019|

Yorum Yap