Google Nofollow Link Güncellemesi

Geçtiğimiz günlerde Google, nofollow linklerin değerlendirmesi ilişkin önemli bir değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Önceden nofollow linkler bir tür bildirim olarak değerlendirilirken, bugünden itibaren sıralamanın belirlenmesinde ipucu olarak görülecek.

Yani Google, bu linklerin sıralamaya etki etmek amacıyla alınıp alınmadığına karar verecek.

Bu değişiklik, on-page SEO, içerik pazarlaması, link inşası ve link spam gibi konularda önemli etkiler yaratacak.

Nofollow nedir?

Nofollow, linklere eklenen bir tür HTML özelliğidir ve Google’a ilgili bağlantının güvenilir olup olmadığı ile ilgili bilgi verir. Ortaya çıkış amacı, bloglardaki spam yorumlara karşı bir önlem yaratmaktı.

Özellikle reklamlar ve güvenilir olmayan kullanıcı yorumlarındaki linklere eklenmek üzere tasarlandı.

Biz Ne Düşünüyoruz

Aslında, SEO uzmanları arasındaki NoFollow linkler ve faydaları hakkındaki tartışmalar yeni değil. Eskiden beri nofollow linklerin faydalı olduğunu savunan ve faydası olmadığını savunanlar iki gruba ayrılmıştı.

Bu güncelleme bizi şaşırtmadı, hatta beklediğimiz bir şeydi. Google bu güncellemeyle birlikte kullanıcılar tarafından paylaşılan linklere önem verecek çünkü son bir kaç yılda yapılan güncellemelere bakarsak Google hep UX ( Kullanıcı Deneyimi)’ni ön plana çıkardığını görüyoruz.

Nofollow linklerde yapılan güncelleme ile birlikte bunu tekrar gördük.

Aşağıda Dünya çapındaki SEO uzmanlarının güncelleme hakkındaki düşüncelerini paylaştık ve bazılarının bu güncellemenin bir faydası olmayacağı düşüncesinin yanlış olduğunu rahatlıkla söyleye biliriz.

Bu aslında Nofollow linklerin faydalı olup olmadığı tartışmalarıyla yanı.

Bize göre bir web sitesinin No follow link alması faydadan öte gerekliliktir. 

Bunun nedeni, Google doğal olmayan link alımını cezalandırır, hal böyleyse bir web sitesinin sadece Do Follow link alması doğal olabilir mi? Tabii ki, hayır.

Daha önce linkleri NoFollow ve DoFollow olarak ikiye ayıran Google bu güncellemeyle işi bir adım daha ileri taşıyarak NoFollow link kalitesini de belirlemek için bu güncellemeyi yaptı.

Burada da kullanıcı deneyimini öne çıkarttı.

Tüm bu tartışmalarda ilgimizi çeken diğer bir konu ise bu güncelleme ile alakalı kullanıcı deneyiminden hiç bahsedilmemiş olması.

Halbuki bizim tecrübelerimiz NoFollow veya DoFollow linklerden daha önemli, faydalı şey tıklama alan linklerdir.

Yani, kullanıcı deneyimi.

Siz ilginizi çekmeyen, faydalı olmadığını düşündüğünüz her hangi bir linke tıklar mısınız?

Bu güncelleme ile alakalı diğer değerlendirmeler aşağıdaki gibidir.

Google’ın Nofollow Linkler ile ilgili Resmi Açıklaması

Google’ın nofollow linkler ile ilgili yapmış olduğu resmi duyuru şu şekildedir:

“Nofollow linkler ortaya çıktığında, Google, bu şekilde işaretlenmiş olan linkleri arama sıralaması algoritmasında hesaba katmıyordu. Fakat şimdi bu değişti.

Bütün özel linkler – sponsorlu, kullanıcı tarafından oluşturulmuş (UGC) ve nofollow – hangi linklerin arama sıralamasına etki edip hangilerinin hariç bırakılacağına dair ipucu görevi görür.

Biz bu ipuçlarını – diğer belirtiler ile birlikte – sistemimizdeki linkleri uygun bir şekilde analiz edip kullanmak için bir yol olarak kullanacağız.”

Site Sahipleri için Neler Değişiyor?

Yukarıdaki açıklamada site sahiplerinin yeni nofollow özelliklerini anlamaları için yeterli açıklama bulunmuyor. Aslında, yeni link özelliklerini eklememek için birçok sebep bulunuyor.

SEO Audit Danışmanı Alan Bleiweiss şu şekilde bir Tweet paylaştı.

Alan Bleiweiss

“Yeni nofollow değişikliklerine adapte olmak için hiç teşvik yok. Eğer sıralamalar üzerine direkt olarak önemli bir etkisi varsa, tabii ki değişim olsun. Ancak Google bunun böyle olmadığını iddia ediyor.

Tüm içerik yönetim sistemlerinin ve eğitim ekiplerinin yeni değişikliklere uyum sağlama maliyetleri, sebeplerden daha ağır basıyor.”

Nofollow İpuçları Site Sahiplerine Bir Fayda Sağlamıyor

Alan, üç önemli noktaya dikkat çekti.

  1. Site sahiplerinin yeni link özelliklerini kullanmalarına herhangi bir teşvik yok.
  2. Sıralamalarda ilerleme gibi site sahiplerinin lehine bir fayda yok
  3. Değişiklik yapmanın maliyeti, düşünülen faydalardan daha ağır basıyor.

Dijital Pazarlama Sektörü Değişikliklere Ayak Uydurabiliyor

AimClear’ın içerik stratejilerinden sorumlu başkan yardımcısı Mark Traphagen, arama pazarlama sektörünün değişiklikleri nasıl anlamaya çalıştığını şu şekilde ifade etti:

Dijital Pazarlama Değişime Ayak Uyduruyor

Dijital Pazarlama Değişime Ayak Uyduruyor

“Google yalnızca nofollow linklerin kullanımını yeniden tanımlamadı, iki yeni link özelliği de ekledi. Bu yüzden neler yapılması ile ilgili oluşan kargaşayı anlayabilirim.”

Yapılan Bu Değişiklik Sitelerin Hak Ettiği Link Değerlerinin Almasına Yardımcı Olacak

Link Fish Medya’nın kurucusu, link inşa uzmanı Julie Joyce yeni bir bakış açısı ortaya koydu.

Web sitelerinin, otomatik olarak linklere nofollow etiketi koymuş olduğu biliniyor. Bazılarının dediğine göre bu, linklerin sayılması gerektiği ile ilgili adaletsiz bir durum yaratıyor. Google’ın yapmış olduğu yeni değişiklik, internet sitelerinin link adaleti ve hak ettikleri sıralama zıplamalarına olanak tanıyabilir.

Julie bunu şöyle açıklıyor:

“…bazı siteler linklere otomatik olarak nofollow etiket koyuyor ve bu o sitelerin bir politikası fakat dışarıya verdiğiniz linklere onayladığınızı sadece reddetmek iyi olmayabilir.”

Cyrus Shepard’a fikri sorulduğunda, benzersiz ve incelikli bir bakış açısı ortaya koydu:

“Bence bu, link inşa edenler ve genel olarak link grafikleri için iyi haber fakat site sahipleri için potansiyel bir baş ağrısı.

Eğer çoğu link hala sayılmayacak olsa bile, ne kadar ufak da olsa bir umut ile yapılan kullanıcı yorumları ve Vikipedi düzenlemelerini durdurmayacak.

Yanlış anlaşılmalar ve bilgilendirmeler çok yayıldı. İnsanların kafası çok karışık.

Google için iyi olsa da yeni güncelleme ortalığı sarsmadan önce sektörün daha net bilgilendirilmeye ihtiyacı olacak.”

Google Gelen Eleştirilere Yanıt Veriyor

HTTPS ile birlikte Google, HTTPS kullanmayan siteleri düşürüp kullananları yükselterek bir nevi zorla kabul ettirme yolunu tercih etti.

Google Gelen Eleştirilere Yanıt Veriyor

Google Gelen Eleştirilere Yanıt Veriyor

Google’dan Danny Sullivan, Twitter’da yapmış olduğu açıklamada, yeni gelen nofollow özellikleri ile ilgili herhangi bir zorlama olmayacağını açıkladı.

“Yeni gelen iki yeni özellik, daha ayrıntılı çalışmak isteyenler için sunulan gönüllü tercih seçenekleridir. Bu özellikleri kullanmak tamamen bir seçim, bir zorlama yapmıyoruz. Kullanın ya da kullanmayın. Bu sizin seçiminiz.

Nofollow linkler, açıkça belirttiğimiz gibi, reklamlı linkler için çalışmaya devam edecek.”

Google Ne Yapıyor?

Google, iki yeni bağlantı özelliğini tanıttı. Birincisi nofollow linklerin kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten olduğunu belirtmek, ikincisi ise reklam linki olduğunu göstermek.

Bu özelliklerin ikisi de Google yararına çünkü bunlar, link hesaplama  konusunda Google’a yardımcı olacak. Reklam linklerinin nofollow olarak verilmesi, Google’ın herhangi bir PageRank vermemesi için önemli bir gösterge. Ayrıca bu sitenin reklamlı link sattığının Google tarafından anlaşılması için de iyi bir yol.

Mark Traphagen, reklam linklerinin nofollow etiket taşımasının nasıl Google lehine olduğunu şöyle açıklıyor:

“Bence bir reklam linki, neden linkin nofollow etiket taşıdığını daha net olarak açıklıyor. Açık olarak görülüyor ki, nofollow etiketi çok çeşitli amaçlar için kullanılıyor.”

Google Neden Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Linklere Güveniyor?

Google 10 Eylül 2019 itibari ile kullanıcı tarafından üretilen içeriklerdeki linkleri değerlendirmeye alacağını belirtti.

“Reklam, kullanıcı tarafından oluşturulan ve nofollow gibi tüm link etiketleri, bugünden itibaren sıralamalar ile ilgili bir şekil belirti olarak görev alacak.”

Kullanıcı tarafından oluşturulan nofollow linkler, Google’a bu linklerin sıralamaya etki edebileceği konusunda bir sinyal veriyor. Yani örneğin Google, forumlarda yer alan linkleri sıralamaya etki ettirebilir.

Forumlar uzmanların, ürün ve hizmetler gibi konularda kişisel tecrübe ve tavsiyelerini paylaştıkları bir platform olarak görev yapıyor.

Bu sebeple, forumlardaki bir cevapta geçen link, Google’ın sıralamalarına etki edebilir çünkü bu link gerçekten dürüst ve tecrübeli birisi tarafından verilmiş durumda.

Forumlardaki cevaplardan gelecek bir link, güvenilir olarak düşünülebilir.

Google Arama Kalitesi Değerleri Yönergeleri (QRG), forum içeriğinin tecrübeden kaynaklı olduğuna atıfta bulunur:

“Her türden uzmanlık, saygınlık, güvenilirlik ile ilgili internet siteleri mevcut. Bunlar dedikodu siteleri, moda siteleri, eğlence siteleri, forum ve soru cevap siteleri olabilir.

Aslında bazı konulardaki önemli tecrübeler, sadece bu tarz sitelerden elde edilebilir ve değerli bir bakış açısı katabilir.”

Buradan da görebileceğimiz gibi, forum içeriği Google için değerli sayılabilir.

Blog yazarlığının öldüğü göz önüne alındığında forumlar, internetteki son dürüst kaynaklardan biri. Hatta insanların popüler olarak kullandıkları fakat birçok viral reklama ev sahipliği yapan sosyal medyadan bile daha değerli olabilir.

Forumlardan gelecek bağlantıların değerli sayılacağı yorumun yapmak mantıklı olacaktır.

Bir forum sahibi kullanıcı tarafından oluşturulan link etiketi (UGC) koyarak Google’ın bu seçimi yapmasına yardımcı olabilir.

Fakat forum sahibinin bunu yapması için herhangi bir teşvik bulunmuyor. Fakat muhtemelen Google, forumlarda yer alan ve kullanıcılar tarafından eklenen içeriklerdeki sıradan nofollow etiketlerini yok sayabilir.

Google Neden Bu Değişikliği Yapıyor

Birçok insan linkler konusunda daha az olanak olduğunu söylüyor.

  1. Forum ziyaretçi istatistikleri düşük. Çok daha az insan forumlarda link oluşturuyor.
  2. Bloglar bitti. Daha az insan blog yazıları paylaşıp link ekliyor.
  3. Video ve sesli içerikler link oluşturmuyor.

Bu sebeplerden ötürü linklerden gelen belirtiler zayıflamış olabilir.

Google Wikipedia’dan Gelen Nofollow Linkleri Nasıl Kullanacak

Wikipedia’dan gelen linkler, çok yüksek değerli linkler olarak görülebilir. Genelde sıkı editoryal standartlar nedeniyle bu linkler yüksek değerli olarak görülür.

Google sıralamalarına Wikipedia linklerinin etkisini dahil etmek, linklerden gelen belirtiler konusunda yeni bir düzen ortaya çıkarabilir.

Wikipedia’daki Nofollow Linkler Sıralamaya Etki Edecek Mi?

Go Fish Digital’den SEO Araştırmaları Direktörü Bill Swanski, kendisine sorulan Google’ın Wikipedia linklerini sıralamaya etki ettirip ettirmeyeceği ile ilgili soruya şu cevabı veriyor:

“Umarım yapmaz. Zaten yeterince iyi yapıyorlar. Daha fazla spam yapıldığını görmek iyi olmayacaktır.”

Arama Pazarlama Sektörünün Yorumları

Yapılan Değişiklikler Nofollow Linklerdeki Ticareti Canlandırabilir

Bill Slawski, konuya ilişkin kendisiyle yapılan görüşmede, nofollow linklerin satışında nasıl bir yükselme yaşanabileceğine yönelik güzel bir noktaya değindi.

“İyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Yorumlarda spam yapanlar, değişiklik ile ilgili görecekleri açıklamaları bir tür spam daveti olarak algılayacaklardır.”

Çok iyi bir bakış açısı. Çoğu site spam yorumların saldırısı altında. Ayrıca birçok forum ve bilgi sitesi de benzer saldırılar ile karşı karşıya.

Nofollow linkler, sitelerin sıralama artışına yardım etmek için satılan bir ürün. Bu değişiklik ile birlikte blog, makale, Vikipedi ve forumlardan satışı yapılan spam nofollow link satışlarında artış yaşanabilir.

Nofollow Linklerdeki Değişiklik Daha Fazla Spam Görmemize Sebep Olabilir

İngiltere’den dijital pazarlama uzmanı Gordon Campell de Bill Swanski ile benzer bir görüş paylaştı.

“Büyük sitelerle, özellikle de çok sayıda filtrelenmiş sayfaların bulunduğu e-ticaret siteleri ile çalıştıysanız, Google’ın kanonik linkleri tanımakta ne kadar kötü olabileceğini bilirsiniz.

Bu, nofollow linklerde de benzer şekilde gerçekleşirse, Google hangi nofollow linklerin gerçek olduğunu anlama konusunda problem yaşarsa, bu kötü amaçlı SEO’culara bir tür yeşil ışık olabilir ve forumlardaki, yorumlardaki spam girişimleri ile çok daha sık karşılaşabiliriz.

Nofollow Linklerdeki Değişiklik ile ilgili Sonuç: Arama Sonuçları Etkilenecek

Google, sıralamaları belirlerken linklerin nasıl etki ettiği ile ilgili bir açıklama yayınladı. Değişiklik, adaleti doğurur çünkü bilinçli olarak verilmeyen nofollow linkler artık sayılıyor. Fakat yine de yapılan bu değişiklik link spamları konusunda da büyük artışlara sebep olabilir. Kesin olarak birilerinin nofollow link satışlarına başlaması için yeni bir fırsat doğuracak.

Google’ın yapmış olduğu resmi açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Nofollow’ın evrimi – linklerin doğasını belirlemekte yeni yollar.

Sıkça Sorulan Sorular

No Follow Link Nedir?

No Follow etiketi, web yöneticilerinin arama motorlarına “Bu sayfadaki bağlantıları takip etme ya da bu belirli bağlantıyı takip etme” demelerini sağlayan bir yoldur.

No Follow Tag Nedir?

Nofollow etiketi, yayıncıların arama motorlarına, diğer sayfalara olan bağlantıları değerlendirmemelerini söylemenin bir yoludur.

No Follow Linkler Faydalı mıdır?

Nofollow linkler kullanıcı deneyimi ve SEO açısından faydalıdır. Doğal link alımı için No follow linkler gereklidir.

Yazar |2019-10-06T20:59:26+00:0025.09.2019|

Bir Yorum

  1. Engin Aydın 10 Ekim 2019 at 10:39 - Reply

    Nofollow linklerin zaten bir faydası yoktu. Özellikle bu yılki algoritma güncellemesinde tek faydası aşırı spam yapanlara oldu malesef. Bu şekilde kategorilendirmesi bir anlam ifade etmiyor.

Yorum Yap