Google Nasıl İndeksleme Yapar?

İnternet sitenizde değişiklikler yapmak ve arama motorlarında yükselmek istiyor olabilirsiniz. Fakat arama motorlarının mantığını anlamadan bunu yapmak oldukça zordur. Tıpkı yazmayı bile daha çözemeden büyük bir roman yazmaya başlamaya benzer.

Başlamanız gereken belki de en önemli yer, arama motorlarının sitenizi nasıl okuduğu ve neye göre indekslediğini bilmektir.

Arama Motorları Nasıl Çalışıyor

Google’ın algoritmasının ne kadar karmaşık ve detaylı olduğunu duymuşsunuzdur. Bu temel bilgiye sahip olduğunuza göre, nasıl çalıştığı konusunda daha somut bilgilere bakabiliriz.

Öncelikle adımları iyi bilmek gerekiyor.

Tarama ve indeksleme ile başlayan işlemler, algoritmaların bunu anlamasıyla devam eder. Makine öğrenmesinin de sürece eklenmesi ile, kullanıcının beklentileri de birleştirilerek ortaya sonuç ekranı çıkar.

İndeksleme, ya da dizine ekleme, her şeyin başladığı yerdir. Temel olarak indeksleme demek, sayfanızın Google dizinlerine eklenmesi demektir. Google sitenizin bir kopyasını alır ve kendi sunucularına alır. Bunu yapması gereklidir çünkü sonuçları göstermek için önce kendi dizininde arama yapar. Peki bunu nasıl yapar?

Sitenizin XML haritasını kullanarak botlar yardımıyla eklemeler yapabilir. Google Search Console üzerinden site haritanızı Google’a bildirebilirsiniz. Bu sayede Google’a, sitenizdeki tüm içerikleri bildirmiş, nelerin değiştiğini göstermiş olabilirsiniz. Fakat eğer acil olarak indekslenmeye ihtiyacınız var ise, ikinci yolu denemelisiniz.

Google’a bir istek de göndererek, sayfanızın indekslenmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken de yine Search Console’ye girerek incelenmesi için bir sayfa göndermelisiniz. Burada yer alan URL denetleme aracına istediğiniz sayfayı girerek indekslenme isteğinizi bildirebilirsiniz. Google botlarını yoğunluğuna göre sayfanız ziyaret edilecek ve muhtemelen artık Google’da yer alacaktır.

İndekslemeyi tam olarak anlamak için, Google tarafını da konuşmalıyız. Google, indeksleme için zaman harcarken temel olarak iki noktaya odaklanır. Siteniz ne kadar hızlı, yani Google ne kadar hızlı tarama yapabilir. İkinci olarak ise, siteniz ne kadar önemli.

Milyonlarca sitenin olduğu bir yerde, Google öncelik sırasını buna göre belirler. Örneğin sürekli güncellenen bir haber siteniz varsa, anlık indeks almanız önemlidir ve Google bunu da değerlendirmeye katar. Küçük bir berber işletiyorsanız ve internet sitenizde arada sırada güncelleme yapıyorsanız, ne zaman indeks aldığınız çok da önemli değildir.

Burada yapılan açıklamadan Google’ın konuya dair açıklamasını ve indeksleme işlemine dair belirlemelerin nasıl yapıldığı sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz.

 

 

Yazar |2019-10-11T11:56:25+00:0011.10.2019|

Yorum Yap