Google, Milyonlarca İnsanın Sağlık Verilerini Topluyor

Dünyaca ünlü teknoloji devi Google, sağlık konusundaki yatırımlarına devam ediyor. Son dönemde duyurusu yapılan Google Health adı verilen hizmet üzerinde uygulamaya konması planlanan özellikler için veri toplandığı iddiası da Amerikan basınında büyük yankı uyandırdı.

Haberlerde yer verilen iddialara göre Google, yapmak istediği atılımlar için Amerika’daki milyonlarca insanın sağlık verisini topluyor ve yapay zekası için gerekli bilgilere erişmeye çalışıyor. Project Nightingale adı verilen proje, sağlık konusunda insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamakla kalmayacak, ayrıca doktorlar ve tüm sağlık kuruluşları için de ek hizmetler sağlayacak.

Fibit İşbirliği İle

Google, geçtiğimiz günlerde Fitbit adı verilen giyilebilir ekipmanlar üreten sağlık firmasını 2 milyar doların üzerinde bir fiyatla satın almıştı. Yapılan bu devir işleminden sonra da Fitbit, hala kendi tüzel kişiliğini koruyacak fakat artık Google adı altında hizmet verecek.

Sağlık konusunda çok geniş bir kitleye hitap eden ve milyonlarca kullanıcıya sahip şirket, 100 milyonluk satış rakamlarına ulaştı. Fitbit’in de Google bünyesine girmesiyle birlikte, ünlü teknoloji şirketinin sağlık konusunda çok daha büyük adımlar atacağı da belli olmuştu.

Konuya ilişkin iddialara göre, 150 Google çalışanı izinsiz olarak Amerika’daki 21 eyaletten yüz binlerce insanın sağlık verilerini topladı. Topladıkları bu sağlık verilerini ise yapay zeka teknolojisine ekleyerek çok daha etkili bir sistem yaratma çabasında olan şirket, diğer teknoloji devlerinin de önüne geçmeye çalışıyor.

Google ise bu iddiaları yalanlayarak, hastaların tahlil sonuçları, hastane yatış tarihleri ve teşhisleri gibi sonuçları çalışanların habersiz aldığını söyledi. Yine de çoğunluk, Google’ın sağlık konusunda diğer şirketlerden avantajlı konuma geçmeye çabaladığına inanıyor.

Silikon Vadisi’nde son aylarda şirketler arasında büyük bir sağlık rekabeti bulunuyor. Facebook’un “hızlı hareket et, sınırları kır” sloganıyla birlikte sağlık konusunda yeni girişimlerini duyurması, Amazon’un sesli asistanı Alexa’yı kullanarak sağlık konusunda yeni gelişmeler yapması, IBM tarafından geliştirilen Watson adındaki programın araştırmalarda kullanılması, Apple’ın ise Apple Watch adlı saati ile birlikte kullanıcıların sağlık verilerini toplaması bu rekabetin en görünür yüzü denilebilir. Google’ın da ilerleyen günlerde sağlık konusunda başka adımlar da atması bekleniyor.

Yazar |2019-11-27T10:09:50+00:0027.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın