Google Kodsuz Uygulama Geliştirme Aracı AppSheet’i Satın Aldı

Teknoloji devi Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 8 yıl önce kod kullanmadan mobil uygulama geliştirmek için kurulan AppSheet platformunu satın aldığını açıkladı. Google Bulut hizmetine entegre etmek için yapılan bu satın almanın ne kadara gerçekleştiği bilgisi ise verilmedi.

Ana fikir olarak AppSheet, kullanıcıların platforma ekledikleri veriler ışığında herhangi bir kod bilgileri olmadan basit düzeyde bir uygulama geliştirebilmelerinin önünü açıyor. Eklenen bu veriler zaten Google’ın önemli servislerinden olan Dokümanlar ve Formlar ile birlikte çalışabiliyordu. Satın alma sonunda da artarak devam etmesi beklenen bu birliktelikle beraber diğer tüm araçlarla entegrasyon da olduğu gibi devam edecek.

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde tüm şirketler bu gelişmeye ayak uydurma peşinde. Dünyanın en büyük teknoloji yatırımcılarından olan Google da yaptığı bu satın almayla birlikte herhangi bir kod bilgisi olmayan irili ufaklı tüm şirketlerin de uygulama geliştirebilmelerini amaçlıyor. En azından temel düzeyde de olsa tüm şirketlerin böyle bir imkana Google aracılığıyla ulaşabilecek olması sektörün gelişimi açısından büyük önem arz ediyor.

Gerçekleşen bu satın almanın AppSheet tarafında bakacak olursak, orada da yüzlerin güldüğünü söyleyebiliriz. Şirketin kurucu CEO’su olan Praveen Seshadri, Google ile gerçekleşen bu anlaşmaya ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamada, arkalarına aldıkları Google desteği ile birlikte tek başlarına hiçbir zaman ulaşamayacakları yeni pazarlara çok daha rahat girebileceklerini ve bu destek sayesinde de uygulama geliştirme platformunun çok daha önemli adımlar atabileceğini belirtti.

Bunun yanında Seshadri, AppSheet ile Google ürünlerinin daha entegre çalışacak olmasını kendileri için bir fırsat görüyor ve bu fırsatı iyi değerlendirip performans ve kullanış açısından önemli yenilikler yapacaklarını söyledi.

AppSheet ve benzeri uygulama geliştirme araçlarının gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşması ve daha çok yatırım alması bekleniyor. Hal böyle olsa da bu tür platformların asıl kodlama endüstrisini etkilemeyeceği ön görülüyor. Yine de kodlama bilgisi olmayan insanların kendi uygulamalarını geliştirmek için bu tür platformlara gün geçtikçe daha fazla ihtiyacı olacağı da çok açık. Google da geleceğe yönelik yaptığı bu yatırım ile bu alanda şimdiden geliştirmelere başlamış görünüyor.

Yazar |2020-01-23T12:17:45+00:0022.01.2020|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın