Google İçin İdeal Sayfa Hızı Yok

Google’dan Martin Splitt,en ideal site hızı kullanıcılarınızın nasıl etkileşimde bulunduğuna bağlı olduğunu söyledi.

Google Web Yöneticisi Trendleri Analisti Martin Splitt 30 Ekim tarihli #AskGoogleWebmasters yayınında, “[Site hızını optimize etmek] hiçbir zaman, yalnızca sizin için optimize ettiğiniz ve erişe bileceğiniz bir puanlamaya gelmez” dedi. Splitt, webmaster trendleri analisti John Mueller’e site hızı, araçları ve metrikleri konusunda dört soru yöneltti.

İlk soru ‘‘ Google SERP’de yükselmek için ideal sayfa hızı ne olmalı? sorusuna; Splitt, “Temel olarak, sayfaları ‘‘gerçekten çok iyi’’ veya  ‘‘oldukça kötü’’ şeklinde kategorize ediyoruz dedi ve ideal sayfa hızını sabitlemediklerini belirtti.

Mueller, gerçek hız ölçümleri açısından Google’ın, saha verilerini ve kullanıcılardan gelen gerçek alan verilerini (Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu verilerine benzer şekilde) kullanarak bir sayfanın teorik hızını hesaplamaya çalışıldığını açıkladı.

İkinci Soru, site hızı test araçları ile ilgili oldu. Bir kullanıcı, Gtmetrix ile yapılan site hızı ölçümünün SEO açısından ne kadar önemli? sorusunu yöneltti.

Mueller, bu soruya ‘‘Gtmetrix gibi site hızı testi araçlarının biraz farklı çalıştıklarını fakat bu araçları kullanarak elde edilecek dataları kullanarak sayfa hızı optimizasyonu yapıla bilineceğini’’ belirtti.

Diğer bir kullanıcı, bir sayfa hızını iyi veya kötü olduğuna karar vermek için hangi metriklere bakılmalı? PageSpeed ​​Insights gibi araçların verdiği puanlar yerine FCP (İlk İçerik Boyaması)  / FMP  lere mi odaklanmalıyız? sorusunu yöneltti.

Bunu ‘‘ duruma göre değiştiğini’’ söyleyen Splitt, ‘‘ Kullanıcıların web sitesine gelip etkileşime geçmesini istiyorsanız ikinci FMP metriğinin daha önemli olduğunu düşünüyorum ama insanların bir web uygulamasındaki bir şeye gelmesini istiyorsanız bu durumda FCP’in daha önemli olduğunu söyleye biliriz’’ dedi.

Son soruda bir kullanıcı neredeyse boş bir sayfa test ediyorum (genellikle her şey için 0.8ms ve FID için 20ms, ancak bazen TTI, FCI ve FID’de daha kötü sonuçlar veriyor). Aynı sayfa, aynı kod. Neden böyle? ” sorusuna. Splitt, “Birincisi, ilk önce bu ölçümler mükemmel değil”, ‘‘ bu metriklere fazla dalmayın, eğer sayfa hızında spesifik bir sorun varsa optimize edilir, 20 milisaniye iyi bir sonuç’’dedi.

 

 

 

Yazar |2019-11-29T16:29:44+00:0017.11.2019|

Yorum Yap