Google Health, İnsanlara Daha Sağlıklı Bir Hayat Sunacak

Geçtiğimiz Kasım ayında Google, sağlık alanında çalışan tüm çalışanlarını bir araya getirdi ve Google Health adı verdikleri hizmetlerini çok daha etkili bir hale getirmeyi amaçlıyor. Project Nightingale adını verdikleri yeni hizmet anlayışları ile ilgili Google, detaylı bir açıklama yaptı.

Temel olarak Google Health’in amacı, insanlara çok daha sağlıklı bir yaşam sunmak olarak açıklanabilir. Örneğin en yakın hastane bilgisi, sağlık imkanları hakkında detaylar, alınması gereken haplar hakkında hatırlatıcı gibi konularda Google’den yardım alabileceksiniz. Bunu yaparken Google, aramalar, haritalar, asistan ve akıllı telefon uygulaması gibi hizmetlerini de hep birlikte çalıştıracak. Saydığımız bu hizmetler hemen hemen herkesin her gün kullandıkları hizmetler arasında olsa da Google tüm bunları sağlık konusunda etkili bir uygulama için bir araya toplamayı amaçlıyor.

Bunun yanında sunulacak hizmetlerin arasında hasta arama imkanı da olabilecek. Özel sağlık kuruluşları, hastaneler gibi yerlerden alınacak bilgiler doğrultusunda yeni bir bulut hasta bilgi sistemi de geliştirilmesi bekleniyor. Yani örneğin doktora gittiğinizde, doktor sizin daha önce hangi ilaçları kullandığınızı, önceki tedavilere nasıl cevap verdiğinizi görmek isterse, çok daha kaliteli ve net bilgiler edinebilmek için Google Health sistemini açıp bakabilir.

Google Cloud hizmeti ile uyumlu çalışacak olan Google Health hizmeti, doktorların ve hemşirelerin de hastalarına çok daha iyi tedavi uygulayabilmelerini hedefliyor. Google’ın yaptığı açıklamalara göre de yeni hizmetler, hastalara ilişkin sonuçları iyileştirirken, maliyetleri düşürecek ve hem hastaların hem de sağlık kuruluşların memnuniyetini arttıracak.

Çoğu kullanıcı bu tür geniş kapsamlı bir veri aktarımında güvenlik konusunda çekinceler yaşayabilir. Bu konuda da Google, açık şekilde bu verilerin sağlık dışında başka bir amaçla kullanılmayacağını belirtiyor. Yine de gelirlerinin önemli bir kısmını reklamlardan elde eden bir şirket hakkında bu tür bir endişe duyulması çok normal.

Google, bir taraftan bazı hizmetlerini sonlandırırken bir taraftan da bu tür yeni hizmetlerle kullanıcı memnuniyetini arttırmayı amaçlıyor. Google Health’in ne kadar başarılı bir hizmet olacağını görmek için ise biraz daha beklemek gerekiyor.

Yazar |2019-11-25T19:17:59+00:0025.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın