Google ”H1 Etiketlerinin Önemi Yok”.

Her ne kadar Google H1 etiketlerine ihtiyaç duymadan da sıralama algoritmalarının doğru çalıştığını belirtse de, erişilebilirlik ve okunabilirlik açısından yarattığı olumlu etkiler, sizi sıralamalarda üste taşıyabilir.

3 Ekim’de yapılan bir soru cevap etkinliğinde, Google’ın H1 etiketlerine nasıl yaklaştığı konusu incelenmiş oldu. Bu konuya dair bir kullanıcı tarafından sorulan soruya verilen cevap özetle şu şekildeydi,

Google sistemleri başlık etiketleri olmadan da düzgün çalışabiliyor ve bu yüzden etiketlerin sistemler üzerinde çok büyük bir etkisi bulunmuyor.

Yapılan bu açıklama, SEO çevrelerinde yankı uyandırdı. Çünkü herkes tarafından verilen önemli tavsiyeler arasında mutlak bir şekilde, başlık etiketlerinin bulunması yer alıyordu. Çok sayıda SEO çalışanı, bu durum karşısında şimdiye kadar öğrendiklerinin tersindeki bu duruma ilişkin şaşkınlıklarını anlatan tweetler attı.

Başlık Etiketleri Nasıl Çalışıyor

Başlık hiyerarşisi, bir sayfadaki içeriğin ne olduğu ile ilgili kolay bir şekilde fikir alabilmek için ortaya atılan bir fikir olarak ortaya çıktı. Keza buna uygun olarak da hem başlık hem alt başlıklar için farklı etiketler yaratıldı ve H1, H2, H3 gibi hiyerarşik yazı düzenleri ortaya çıkmış oldu.

Google tarafından gelen bu açıklamaların ardından, Yoast SEO’nun kurucusundan gelen yoruma göre, WordPress temalarında yer alan H1 etiketleri, SEO’ya yardımcı olmak amaçlı değil, erişilebilirliği arttırmak olduğunu belirtti.

Benzer şekilde SEO danışmanı Alan Beliweiss, ekran okuyucularının %69’unun sayfadaki başlıkları kullandığını ve yapılan anketlere göre kullanıcıların %52’sinin başlık etiketlerini faydalı bulduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Yapılan bu açıklamalara benzer şekilde, RankSense adlı sitenin CEO’su Hamlet Batista,

“Arama sonuçlarında girilen başlıkların yerine, H1 etiketli başlıkların yer aldığını çok defa gördüm. Bu nedenle, H1’in arama sonuçlarında öneminin çok az olduğunu söylemek yanlış olur.” dedi.

Sonuç

Yapılan tüm bu açıklamalar gösteriyor ki, Google tarafında sandığınız kadar önemli olmasa da, başlık etiketlerini kullanmak siteniz açısından faydalı. Erişilebilirliğin artması ve okuyucuya kolay bir okuma sunması sebebiyle dolaylı yollardan sıralamalarınızı olumlu etkileyecektir. Bu sebepten ötürü, yazılarınızda doğru başlık etiketi yapısı kurmayı ihmal etmeyin. Keza, konuya cevap vererek bu tartışmayı başlatan Mueller, yayınladığı bir videonun sonunda şunları dile getirerek asıl önemli olanı vurgulamış oldu:

“Başlık etiketleri kullanırken sadece SEO açısından bakmayın, kullanıcılarınıza faydalı olmak için yapın.”

Yazar |2019-10-10T06:34:53+00:0010.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın