Google Flash İçeren Siteleri Desteklemeyecek

Google, bu yıl içinde flash içeren internet sitelerini desteklemeye son verecek ve swf uzantıları gibi dosyalar içeren siteler büyük sorun yaşayacak. Örneğin internet sitenizin belli kısımlarında flash içerikler yer alıyorsa, index alabilirsiniz. Fakat internet siteniz tamamen flash kullanarak oluşturulmuşsa, index dahi alamayacaksınız.

Bununla birlikte, günümüz internet tarayıcıları, varsayılan olarak flash desteğini kapalı tuttuğu için, internet sitenizde flash ile oluşturulmuş içerikler bulundurmanız zaten önerilmez. Fakat Google, flash içeren internet sitelerini indexlese de, mobil uyumlu bir internet siteniz olmadığı için flash içeren siteleriniz sıralamalarda gerilerde kalacaktır.

Zamanında HTML ile her istenen yapılamazken, flash içerikler gerçekten de internet sitelerini zenginleştirmek için harika bir yoldu. Site sahipleri, kaliteli animasyonlar, medya ve diğer etkileşimli içerikler için sürekli olarak flash kullanıyorlardı. Hatta bu dönemlerdei 2013 yılının ikinci yarısında Flash Player 500 milyon indirme sayısına ulaşmıştı.

Fakat HTML5’in çıkması ile birlikte, flash içeriklere ihtiyaç kalmadan da çok kaliteli animasyonlar ve diğer etkileşimli içerikler üretilebiliyor. Bunun anında JavaScript de bir diğer alternatif olarak öne çıkıyor. Google konuya dair yaptığı açıklamada, geçmişte bu kadar popüler olan flash içeriklere saygı duyduğunu da açıkladı.

“Flash, sunduğu zengin animasyonlar, medya ve etkileşimli içerikler sayesinde çok durgun halde olan internet sitelerini zenginleştirdi ve herkese yeni ilhamlar verdi. Flash’ın en sık kullanıldığı vakitlerde 500 milyon indirme sayısına ulaştı.”

Google yapmış olduğu bu saygı açıklaması ile beraber, internet siteleri sahiplerinin de içerik türlerini değiştirmesini talep ediyor. Özellikle genelinde flash olan eski tip internet siteleriniz varsa, bunların kodlama sistemlerini mutlaka değiştirmelisiniz. Zira kısa zaman içerisinde ziyaretçi sayılarınızda belirgin bir düşüş görebilirsiniz. Tam anlamıyla desteğe sahip olmayan bu tür içerikler, sizi sıralamalarda çok geriye düşürebilir. Özellikle Google tarafından açıklanan bu destek çekme açıklamasından sonra, index dahi alamayan internet siteleri göreceğiz. Eğer siz de kendi internet sitenizde flash içeren sayfalar bulunduruyorsanız, daha yeni yöntemler olan HTML5 ve JavaScript gibi alternatiflere yönelmelisiniz. Bu sayede Google’ın yapmış olduğu bu yeni güncellemenin olumsuz etkilerinden de kaçınabilirsiniz.

Yazar |2019-10-29T18:53:27+00:0029.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın