Google Fitbit Satın Almasında 800 Milyon Dolarlık Zarar

Kasım ayının başlarında, ünlü teknoloji devi Google’ın sağlık sektöründe yeni ürünler üreten ve piyasada adını duyurmaya başlayan Fitbit adındaki giyilebilir sağlık cihazları ve akıllı kol saatleri üreten bir şirketi satın alacağı duyuruldu.

Her ne kadar kimileri bu satın almaya karşı çıksa da şimdilik Google bu satın almadan memnun görünüyor.

Fibit Şirketi’nin Hisse Senetleri Düştü İddiası

Google, Fitbit şirketini satın alırken, hisse senedi başına 7,35 dolar vermeyi kabul etti ve bu miktardan yapılan hesaplamalar sonucunda şirket değeri 2,1 milyar dolara ulaşmıştı. Esasında fiyatın bu kadar yüksek değerlere çıkmadı beklenmiyordu ve CNBC tarafından yapılan bir habere göre ilk başta Google şirket için 4,59 dolar hisse başı teklif etmişti ve bu teklif neredeyse kabul görüyordu.

Fakat daha sonra başka bir şirketin de işin içine girmesiyle birlikte bir nevi açık arttırma teklifleri sahnelendi ve sonunda Google bu savaşı kazanarak şirketi satın aldı. Google ile çarpışan şirketin ise Facebook olduğu iddia ediliyor.

İlk verilen teklifte hisse başı 4,59 dolar ile son anlaşmada 7,35 dolar arasındaki fark, tüm şirket hisselerinde 800 milyon dolara çıkıyor. Yani bir bakıma sonradan olaya dahil olan üçüncü şirket, Google’a neredeyse 1 milyar dolara yakın bir paraya mal olmuştu.

Google’ın boşa sarf ettiği bu para ile belki de gelmesi beklenen birçok yenilik de ertelenmiş oldu. Özellikle Fitbit’e harcanacak ve şirketi çok daha üst klasmanlara çıkartmak için yapılacak altyapı yatırımları bu sebepten ötürü biraz daha azalmış olabilir.

Google, şimdiye kadar yaptığı büyük harcamalarla gündeme geliyor. Özellikle ar-ge ve yeni satın almalara çok büyük bütçeler ayıran şirket, teknoloji konusunda rakiplerinin çok önüne geçmeyi planlıyor.

Rakamlara bakacak olursak son üç yılda Google, altyapı geliştirmeleri, denizaltından kablo döşemeleri, veri merkezleri için 30 milyar dolarlık bir harcama yaptı. Önümüzdeki üç yıllık süreçte de Avrupa’da bulunan veri merkezleri için de 3,3 milyar dolarlık bir harcama yapılması ön görülüyor. Ayrıca şirket, ar-ge faaliyetlerine sadece geçtiğimiz yıl 21,4 milyar dolar harcarken ürün geliştirmeleri için bu sayı 18,8 milyar dolar seviyesindeydi.

Yazar |2019-11-29T17:18:02+00:0029.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın