Çekirdek Güncellemesi Sakin Geçti

Bugünlerde yayına girmesi beklenen Eylül ayı çekirdek algoritma güncellemesi, henüz kesin sonuçları üzerine konuşmak çok erken olsa da, internet dünyasında heyecan yarattı. Son yapılan güncellemeye dair SEO araçlarından, topluluk tepkilerinden ve Google tavsiyelerinden yola çıkarak yapmış olduğumuz incelemeye göz atabilirsiniz.

Google Çekirdek Güncellemesi Nedir

Google çekirdek algoritma güncellemesi, arama sonuçlarının daha doğru, ilgili ve faydalı olarak karşınıza çıkması için yılın her çeyreğinde yapılan güncellemedir.

Google yaptığı bir değişikliklerle, kalite güncellemeleri, bazı kullanıcı arayüz güncellemeleri ve arama sonucu güncellemeleri yapmaktadır. Sadece geçtiğimiz yıl, tüm bu alanlarda 3.200 değişiklik yapıldı fakat çekirdek güncellemesi olarak adlandırılan bu ayki güncellemede, arama algoritmasına yönelik değişiklikler bulunuyor ve her çeyrekte sadece bir kez yapılıyor.

2019 Eylül Çekirdek Güncellemesi incelemesine, sektörel sıralama değişiklikleri ile başlayalım. Aşağıdaki grafiklerle, yapılan güncellemeler sonucunda, sıralama ve sektörel yoğunluk değişimlerini görebilirsiniz.

Sistrix tarafından yapılan açıklamalara göre, Haziran güncellemesine göre daha az etkili görülen Eylül ayı güncellemesi, bazılarına çok açık şekilde sıralamalar kazandırsa da çok büyük kayıplar verenler henüz görülmedi. Örneğin Haziran güncellemesinde çok sert düşüşler görülen DailyMail istatistikleri, Eylül güncellemesi ile toparlanmaya başladı.

Çekirdek Güncellemesi

Google Çekirdek Güncellemesi

SemRush ise, verilerine dayanarak 25 Eylül tarihi itibariyle Eylül güncellemesinin ortalama 4.7’lik bir sıralama değişikliği yarattığını söylüyor. Özellikle haber ve spor gibi kategorilerde daha yüksek değişimlerin görülmesi muhtemelen deniyor. SemRush tarafından hazırlanan, değişim verileri:

Tüm bunların yanında, kullanıcıların da yorumlarına göz atmak gerekiyor. Twitter’da açılan bir anketin sonuçlarına bakacak olursak, %21 oranına sıralama artışı, %27 oranında sıralama düşüşü ve %52 oranında değişim yok şeklinde cevap verilmiş.

Google Tavsiyeleri

Önceki çekirdek güncellemelerinde, Google herhangi bir tavsiye vermek konusunda isteksiz davranıyordu. Fakat Eylül ayında yapılan bu yeni güncelleme ile birlikte, yapılabilecekler ve alınmasını bekledikleri önlemlerle ilgili biz yazı yayınladılar. Burada birçok soruya, ve cevaplarına yer verdiler. Buradan ilgili yazıya ulaşabilir ve çekirdek güncellemesi için gerekenleri yapabilirsiniz.

Sonuç

Rutin olarak yapılan bu güncellemenin kesin sonuçlarına ve detaylarına erişmek için henüz erken. Gün geçtikçe yeni detaylar ortaya çıkabilir. Yine de açık şekilde söylenebilir ki, önceki güncellemeler kadar büyük bir güncelleme değil. Buna rağmen sitenizin trafiğini takip edin ve gerekli değişiklileri vakit kaybetmeden yapın.

Yazar |2019-10-09T12:09:10+00:0009.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın