Google Cloud Print Hizmeti 2020 Yılında Kapanacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google, hizmetlerinde değişiklikler yapmaya devam ediyor. Yeni duyurduğu onlarca ürünün yanı sıra şirket, birtakım ürünlerinin ömrünün sonuna geldiğini de duyurmaya devam ediyor. Google, her ne kadar oldukça büyük ve teknoloji dünyasının lokomotif şirketlerinden sayılsa da, bu durum hatalar yapmadığı anlamına gelmiyor. Özellikle bu yıl çok sayıda ürünün kullanıma kapatıldığı ile ilgili çok sayıda haber aldık. Belki de bunlardan en dikkat çekici olanı Nisan ayında duyurusu yapılan Google Plus hizmetinin durdurulma kararıydı. Son alınan bilgiler ise, durdurulan hizmetler arasında Google Cloud Print hizmetinin de ekleneceği yönünde.

2010 yılında hizmete sunulan Google Cloud Print, temel olarak kullanıcıların belgelerini çok daha hızlı ve işlevsel biçimde yazdırabilmelerini sağlayan bir hizmetti. Özellikle teknolojinin bu kadar yaygın olmadığı yıllarda, bilgisayar yazıcı ya da daha önemlisi mobil cihaz yazıcı bağlantısının kurulması biraz zorlu bir işlemdi. Bunun üstesinden gelebilmek için şirket, insanların bağlı olduğu ortak ağı kullanarak cloud uyumlu yazıcılardan çıktı alabilmeyi sağlamış oldu.

Yazıcıyı kullanmak isteyen herkes, ortak ağa bağlanıp istedikleri belgeleri yazıcıya gönderebiliyorlardı. Çok kullanışlı bir sistem olarak ortaya çıkan Google Cloud Print hizmeti, açılışından 2 sene sonra, şirketin FedEx Office adlı şirket ile kurduğu ortaklık sonucunda Amerika’da çok daha geniş bir kullanım alanına sahip oldu. İki bine yakın noktada belge yazdırma imkanı veren bu hizmet, kullanıcıları çok memnun etmişti.

Fakat zamanla gelişen teknolojiler ile birlikte, yazıcı firmaları özellikle mobil cihazlar için kendi çözümlerini üretmeye başladı. Bunun yanında işletim sistemlerinin de harici aygıtlara yönelik yaptığı geliştirmeler, artık insanların Google Cloud Print servisine ihtiyaç duymamasına yol açtı. Bunun üzerine Google, bir mail ile yaptığı duyuru sonucunda, artık hizmetin daha fazla kullanılabilir olmayacağını açıkladı. Net tarih olarak ise 31 Aralık 2020 tarihi gösterildi. Şirketin bir hizmeti kapatmak için yaptığı duyuruda bu kadar uzun bir süre vermesi, özellikle bu sistem üzerine kurulmuş işletmelere alternatif sistemlere geçmeleri için zaman tanımak istediği anlamına da geliyor.

Yazar |2019-11-24T16:42:17+00:0024.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın