Google Chrome, Yeni Güncelleme

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome üzerinde HTTPS’ye yönelik olarak yapılan bazı değişiklikler milyonlarca insanı etkileyecek. Yapılacak güncellemenin temelinde tüm internet sitesi trafiklerinin şifrelenmesi planı yatıyor. Bu sebepten ötürü ilerleyen günlerde bazı içeriklere hatta belki de en popülerlerine ulaşmanız engellenebilir.

Gelen en son haberlerle birlikte, uyarılar da yapılmaya devam ediliyor. Şifreleme ayarlarına yönelik bazı farklı uygulamalar yapan internet siteleri, kendilerini bir anda görüntülenemiyor olarak bulabilir. Karma içerik olarak adlandırılan bu sitelerde, bazı içerikler HTTPS ile gösterilirken, diğer sayfalarda HTTP gösterilebilir. Bu aslında, tamamen güvenilir olduğunu düşündükleri bir siteye giren kullanıcılar, başka sayfalara geçtiklerinde farketmeden şifreleme dışına çıkılmış sayfalarda kendinizi bulabilirsiniz.

Bu tür sitelere yönelik yapılmaya çalışılan düzenlemeler ile internet üzerinde, kullanıcılara daha güvenli bir alan sunulabilecek. Google, güvenli internet konusunda şüphesiz en çok değişiklik ortaya koyan şirket. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Chrome kullanıcıları, internet üzerindeki vakitlerinin %90’ını HTTPS etiketli sitelerde harcıyor. Şimdi HTTPS konusunda yapacağımız yapılandırmalar ile birlikte en güvenli ve güncel hizmetleri sunacağız.”

Bu şekilde olan bazı karışık içerikler halihazırda engellenmiş durumda. Özellikle, sayfalarında herhangi bir ek veri akışı sağlayan yazılım kullandığı belirlenen sitelerde bu kısıtlamalar uygulanıyor. Gizlilik ve güvenlik tehdidi uyarıları veren bu sitelere ilişkin Google, “bu tarz siteler genellikle kullanıcıları farklı amaçlar ile kullanmak için sayfalar bir tür izleme yazılımı ekleyebiliyorlar” diye açıklama yaptı.

Yapılacak değişiklikler ile birlikte kademeli olarak HTTPS’ye geçiş tam anlamıyla sağlanmış olacak. Bu yapılandırmaların sonunda, aslında HTTPS’li olan siteler güvenli olarak değil, HTTP’ile kalmış siteler güvensiz olarak algılanabilir durumda olacak.

Google ve diğer birçok yazılım firması, kullanıcıların güvenliğini sağlayabilmek amacıyla güncellemeler yapmaya devam ediyor. Yapılan bu güncellemeler her ne kadar işe yarıyor olsa da, kullanıcılar unutmamalıdır ki, herkes kendi güvenliğinden sorumludur. Bu sebeple internet sitelerinde gezerken, mutlaka dikkatli olmayı unutmayın. HTTPS kullanan sitelerde dahi kimlik avı dolandırıcılığı işlerinin yapılabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve internet gibi çok devasa bir dünyada, kendi güvenliğinizi elden bırakmayın.

Yazar |2019-10-16T07:47:25+00:0016.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın