Google Bert Güncellemesi

Google bugün, son yıllarda arama algoritması için en büyük güncellemelerden birini duyurdu.

Google bu güncellemeyle birlikte arama sorgusu niyetlerini daha iyi anlamak için algoritmasını geliştirdiğini ve Amerika’da yapılacak her 10 aramadan 1’ni daha alakalı sonuçlandıracağını belirtiyor. Şuanda İngilizce aramalarda test edilen güncellemeye daha sonra diğer diller de eklenecek.

Google tarafından duyurulan Bert güncellemesi aramaların %10’nu etkileyeceği söyleniyor. Bazı uzmanlar bu oranın çok düşük olduğunu söylemesine rağmen SEO uzmanları bunun çok yüksek olduğunu biliyorlar. SEO dünyasını ayağa kaldıracak kadar büyük.

Google bu güncellemenin daha fazla sesli sorguların iyileştirilmesi yönünde güzel sonuçlar vereceğini belirtiyor. Google sesli aramalara yönelik yaptığı bu güncellemede kullanıcının arama esnasında kullandığı cümlenin sadece bir anahtar kelimeyi ifade edebileceğini belirtiyor.

Google Bert Güncellemesi

Google Bert Güncellemesi

Google BERT güncellemesi olarak adlandırılan bu büyük güncelleme aslında aynı zamanda  yeni bir algoritmasının altyapısı olarak görünüyor. 2020 yılında itibaren SEO uzmanlarının bekledikleri sesli aramalar için yapılacak büyük güncellemelerin ilk adımı olarak değerlendiriliyor.

Google BERT güncellemesinde kullanılan teknolojiden daha önce bahsetmişti. Bu yeni güncellemenin arkasındaki teknolojiye “Transformatörlerden Çift Yönlü Kodlayıcı Gösterimleri” veya BERT denir.

Google, geçen yıl BERT hakkında konuştu ve uygulama ve önceden eğitilmiş modellerin kodunu açık bir şekilde açıklamıştı. Transformatörler yapay zekadaki en yeni gelişmelerden biridir. Bu özelliği sayesinde Google algoritması şiveleri de anlayacak kabiliyete ulaşacak.

Google tarafından duyurulan BERT güncellemesi aynı zamanda, Google’ın arama sonuçlarını sunmak için en son Tensor İşleme Birimi (TPU) ‘da kullanacak.

Google son yıllarda yaptığı güncellemelerle sadece arama sorgularını değil, niyetlerini de belirmeye yönelik dizayn edilmişti. Bu güncelleme olayı bir adım ileri götüreceği gibi beklenen sesli aramalar için ilk adım olarak görünebilir.

Güncelleme yavaş yavaş etkisini göstermeye baladı, belki de siz etkilerini şimdiden görüyorsunuzdur.

Yazar |2019-11-29T16:28:21+00:0025.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın