Google Bazı Ürünlerinin Satışını Durduruyor

Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu etkinliklerle birçok yeni ürününü duyuran Google, eşzamanlı olarak bazı ürünlerin de satışını durdurma kararları aldı. Bu ürünler, Google’ın sanal gerçeklik gözlüğü Daydream View VR, bir diğeri ise şirketin farklı teknolojili kamerası Google Clips.

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Google, geniş ürün yelpazesi ile de dikkatleri üzerine çekmekte. “Made by Google” etkinliğiyle birçok yeni ürün tanıtan şirket, bu kez ürünlerinde bir eleme yaptı ve en son 2 sene önce fiyat düzenlemesi yaptığı ve büyük indirimlerle satışlarını arttırmayı hedeflediği sanal gerçeklik gözlüğü Daydream View VR’ı mağazalarından kaldırdı.

Yeterince piyasa ilgisi çekmeyen Daydream, Google tarafından yeni çıkartılan telefonlarla da uyumlu değildi. Mevcut kullanıcılara destek verilmeye devam edilecek olsa da, yeni içerik eklenmeme konusu kullanıcıları biraz üzmüş durumda.

Google tarafından yapılan açıklamalarda, mobil sanal gerçekliğin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşündükleri fakat şimdilik bu alandaki yatırımlarını durdurma kararı aldıklarını söyleniyor. Yine şirket, Google Lens ve Google Haritalar gibi uygulamalarda, sanal gerçeklik hizmetleri sunmaya devam edecek.

İkinci olarak satışı durdurulan proje, Google Clips. Çok büyük umutlar ve yeni teknolojiler ile piyasaya sürülen fakat istenilen ilgiyi görmeyen Clips, diğer başarısız Google girişimleri ile aynı sona ulaştı. Fakat yine de şirketin fotoğrafçılık sektöründe deneme yapması, ilerideki benzer projeleri için güzel tecrübeler kazandırmış olmalı.

İki sene önce tanıtılan cihazda, yapay zeka yardımıyla herhangi bir tuşa ihtiyaç olmadan video kayıtları yapılabiliyordu. Yeni nesil video kamera, kendi verdiği kararlarla kayda başlıyor ve yine kendisi bitiriyordu. Bunu yaparken de üzerindeki ışıktan, kayıtta olup olmadığını kontrol edebiliyordunuz. Fakat projedeki en büyük sorun, ürünün ses kayıt özelliğinin bulunmamasıydı.

Hem Google Daydream View VR hem de Google Clips, şirketin başarısız girişimleri arasına girdi ve hem üretimleri hem satışı durduruldu. Gelecekte buna benzer haberler görüp görmeyeceğimizi bilmesek de, şirketlerin birbirleriyle her dakika yarıştıkları teknoloji sektöründe gelişmeler yaşandığı kadar, yeterli ilerlemeyi yakalayamayan bu tarz ürünlerin satışının sonlandırılmasına da alışmak gerekiyor.

Yazar |2019-10-21T14:24:02+00:0021.10.2019|

Yorum Yap