Google Asistan, 500 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Geçtiğimiz günlerde Google, akıllı telefon, televizyon, akıllı ev teknolojileri ve diğer cihazlardaki toplam Google Asistan kullanıcı sayısının 500 milyona ulaştığını duyurdu.

Daha önce hiç açıklanmayan bu veri, Google Asistan hizmetini her ay kullanan insan sayısını yansıtmaktadır. Her ne kadar yarım milyar insan çok önemli bir aylık kullanıcı başarısı olsa da, Google Asistan, Apple Siri ve Amazon Alexa gibi hizmetlerin hala gerisinde görünüyor.

Geçtiğimiz ay yayınlanan bir çalışmada, Google Asistan’ın sanal asistan pazarının sadece %9’una sahip olduğu, buna karşılık olarak Apple Siri hizmetinin %35 gibi önemli bir pazar payına ulaştığı açıklandı. Bu veri ile şu an Google tarafından açıklanan veri karıştırılmamalı, zira bu çalışmadaki veri yalnızca yükleme sayıları ile ilgili iken, Google aylık düzenli kullanıcı sayısını açıklamış durumda.

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında yapılan bir başka çalışmada ise Google’ın akıllı hoparlör pazar payında Amazon’un gerisinde olduğu ortaya kondu. Yine de ortaya konan veriler, Google’ın lehine görünüyor çünkü ortada büyümek için önemli bir alan bulunuyor. Aylık aktif kullanıcı sayısının önümüzdeki yıllarda çok daha fazla artması bekleniyor.

Google Asistan’a Yeni Gelen Özellikler

Google, Asistan hizmetinin aylık aktif kullanıcı sayısını açıklarken, yılın ilerleyen dönemlerinde sanal asistana gelecek bazı yeni özellikleri de duyurdu.

İşte yeni gelecek olan özelliklerin kısa bir özeti:

Okuma Özelliği: Google Asistan, “Hey Google, bu sayfayı oku.” gibi basit bir komutu algılayarak, makaleleri sizin için seslendirebilecek.

Zamanlanmış İşler: Google Asistan kullanıcıları, günün belirli saatlerinde istedikleri görevlerin gerçekleştirilmesi için komutlar verebilecek.

Yapışkan Notlar: Google Asistana verilecek olan “Hey Google, not bırak.” şeklindeki bir komut sayesinde çok daha hızlı ve kolay not alınabilecek.

Son olarak Google, sanal asistan hizmetinin havalimanları, bankalar ve diğer büyük işletmeler için tercüman modunun da hayata geçirileceğini açıkladı. Bu yenilik sayesinde Google Asistanın aylık aktif kullanıcı sayısının çok daha hızlı artması ve olası kullanıcı potansiyelinin de yükselmesi bekleniyor. Yine de Google’ın sesli asistan yarışında diğer firmalar ile arasındaki farkı kapatmak için atacağı diğer adımlar da merakla bekleniyor.

Yazar |2020-01-23T12:24:13+00:0023.01.2020|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın