Google 21. Yaşına Girdi

Google’ın kesin ortaya çıkış tarihi bir sır olsa da resmi olarak yayına girişi 27 Kasım 1998 günü olarak görünüyor. 21. Yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan dünyaca ünlü şirketin, bir teknoloji devi olma sürecine, henüz Google’ın yeni yeni büyümeye başladığı dönemde, kurucu CEO Larry Page ile 1999 yılında yapılan röportajdan alıntılara yer vererek nostaljik bir bakış yapalım.

29 Haziran 1999, About.com’daki Larry Page röportajında anlatılanlar…

Google’lamak

Google adı, 10 üzeri 100 yani evrendeki tüm atomların sayısından daha büyük bir sayıya verilen isim olan “googol”dan gelmekte. Söyleyişini beğendikleri ve sadece 6 harften oluştuğu için “Google” olarak değiştirilmiş. İnternet gibi devasa bir evrende yer alan çok sayıda belgeyi dizine eklemek ve kolay aramayı sağlamak için ortaya çıkan Google, diğer arama motorlarına göre çok daha “saf” bir görüntü sunmakta. Çok sayıda haber, mail, sohbet bölümü ya da alıntı gibi gereksiz eklentiler yer almıyor, sadece ana işi olan aramaya odaklanıyor ve öyle de kalacaklarını vaat ediyorlar. Bu özelliğin dışında, “kendimi şanslı hissediyorum” seçeneği gibi pek çok özelliği bulunuyor. Örneğin bu seçenek, arama kısmını atlayarak direkt olarak ilk sıradaki siteye sizi götürüyor.

İddialı Planlar

Google, Stanford Üniversitesi’nden çıkan üçüncü büyük arama motoru ve tüm göstergelere göre arama motoru dünyasında Excite ve Yahoo’nun yanında büyük oyunculardan birisi olacak.

Larry Page’ye göre, gerçekten zeki insanlarla çalışıyorlar ve internette aramayı şimdikinden çok daha iyi bir konuma getirebileceklerine inanıyorlar.

Geçtiğimiz hafta, Netscape, Google teknolojisini kullanarak yayınladıkları yeni arama motorunu duyurdu. Diğer büyük arama motorları ile mücadele etmek yerine, teknolojilerini diğer büyük şirketlere satarak da gelişmeleri mümkün görünüyor.

Google Kullanımına Dair İpuçları

Larry Page, Google’da en iyi sonuçlara ulaşmanız için sizlere ipuçları sunmayı da ihmal etmedi.

Öncelikle, az kelime kullanmalısınız. “Google, kısa aramalar yapsanız dahi, doğru sonuçları size gösterecektir.” deniyor.

Direkt olarak istediğiniz kelimeleri yazın. “Google, aramalara ekleme yapmıyor. Ev kelimesini yazdıysanız, ev kelimesi ile ilgili içerikler geliyor. Evler şeklinde bir genişletme uygulanmıyor.”

Google gibi yeni arama motorları, rekabet yaratıyor ve internet aramalarınız gittikçe daha iyi bir hale geliyor. Eğer henüz Google kullanmadıysanız, gerçekten büyük ve doğru sonuçların tadına henüz varamadınız demektir.

 

Yazar |2019-10-09T09:50:04+00:0009.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın