Firefox’dan Bildirim Değişikliği

Yaptığı yeniliklerle şirketin pazar payını arttırmayı hedefleyen ünlü arama motoru Mozilla Firefox, kullanıcıları sinir eden açılır pencereler ve bildirimler konusunda yeniliğe gideceğini duyurdu. Firefox sürüm 72’den itibaren geçerli olacak olan yenilikler ile Ocak ayından itibaren bildirim istekleri daha az rahatsız edici hale getiriliyor. Kullanıcılar, siteden gelecek bir bildirim olduğunda bunu adres satırında ufak bir simge olarak görecekler ve bildirimi merak eden kişiler bu simgeye tıklayarak bildirimi görüntüleyebilecek. Yapılacak bu değişiklik sayesinde çoğu internet sitesinden gelen sayısız bildirimle karşı karşıya kalan kullanıcıların daha rahat bir internet gezintisine sahip olması amaçlanıyor.

Blog gönderisinde yaptığı açıklamalarda, Mozilla tarafından alınan bu değişiklik kararının bildirimler konusunda yapılan anket araştırmalarının sonucunun da etkili olduğu vurgulandı. Siteler için kullanıcılar kendi sekmelerini kapatsalar daha onlarla iletişimi sürdürmenin etkili bir yolu olarak görülen bildirimler seçeneği, kullanıcıların %99’u tarafından geri çevrilen bir istek. Hatta kullanıcıların %48’lik bir kısmı, bu istekleri görmezden geliyor.

İnternet tarayıcılarından gelen bildirimler sadece rahatsız edici değil, birçok açıdan da tehlike unsuru olarak görülüyor. Günümüz dünyasında çok sayıda zararlı yazılım türediğini ve kötü amaçlı kimlik avı yöntemlerinin arttığı varsayıldığında, bildirimler de bu amaçlara alet edilebilir. Zararlı sitelerden gelen bildirimler ile kullanıcılar yanlışlıkla dahi olsa kötü amaçlı yazılımları indirmeye teşvik edilebiliyorlar. Bu yüzden bildirimlerin kullanıcılara gelmesi değil de, kullanıcıların istediği vakitte bildirimlere gitmesi bu tür sorunları da azaltacak.  Mozilla Firefox kullanıcıları bilinçli şekilde yapılacak olan seçimlerle bildirimleri görüntüleyebilecek.

Her ne kadar yapılacak bu değişiklik yeni yılın başlarında gelecek olan Firefox 72 sürümüyle yayınlanacak olsa da, hali hazırda kullanımda olan Firefox 70 sürümünde de benzer birtakım değişikliklere gidildi. Yapılan ufak değişiklik ile birlikte tarayıcıdan gelen bildirim isteklerindeki ”Şimdi Değil” seçeneği, yerini “Asla İzin Verme” seçeneğine bıraktı. Bu sayede siteden size gelecek olan bildirim istekleriyle sürekli olarak karşılaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Mozilla şu anda bu tür bir değişiklik yapan ilk internet tarayıcısı olsa da, diğer tarayıcıların da kullanıcı isteklerine göre bildirim istekleri konusunda değişiklikle yapması muhtemel görünüyor. Google’a ilişkin haberlerde de Google Chrome üzerinde benzer değişiklikler yapılabileceği sinyalleri geliyor.

Yazar |2019-11-06T08:49:57+00:0006.11.2019|

Yorum Yap