Facebook’un Yeni Sanal Gerçeklik Dünyası Piyasayı Canlandıracak

Son yıllarda sanal gerçeklik konusunda yaptığı atılımlarla piyasaya hâkim olmaya çalışan sosyal medya devi Facebook, Oculus markasıyla devam ettiği bu yolculuğunda yeni bir sosyal dünya yaratmak istiyor. Oculus’un Quest ve Rift adındaki ürünleri ile entegre olarak çalışacak yeni platformun ismi Facebook Horizon olacak.

Facebook’un 2014 yılında 2 milyar dolara Oculus’u almasından itibaren bu alanda birçok hizmet sunuldu. Bu kez Facebook Horizon ile piyasada canlılık yaratmayı hedefleyen şirket, yeni sosyal dünyasında kullanıcılarına birçok özellik sunacak. Bu özelliklerin arasında yeni yerler keşfetmek, oyunlar oynamak, topluluk kurmak ve diğer kullanıcılarla iletişim de yer alıyor.

Kendi Oculus’unuz ile yaratacağınız karakter sayesinde hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kendi dünyanızı yaratabileceksiniz. Yapılan bu yatırımların temelinde ise sanal gerçeklik gözlüklerinin satışını artırmak yatıyor. Muhtemel müşterilerine, sanal gerçeklik ürünlerini almak için yeni sebepler yaratmaya çalışan şirket, bu sayede geri kaldığı VR gözlük pazarında öne geçmeye çalışacak.

Yapılan araştırmalara göre sanal gerçeklik pazarı 2017 yılında 11,35 milyar dolar seviyelerinde iken 2025 yılına kadar ortalama %63,3 büyüme oranını tutturarak 571,42 milyar dolarlık bir hacme ulaşacak. Oyun sektörü, özellikle mobil alanda bu büyümenin itici gücü olacak.

Facebook, yeni sanal platformu Horizon ile sadece başkaları ile iletişime geçmek ya da oyun oynamak gibi sıradan özelliklerden daha fazlasını sunmak istiyor. LiveMaps adı verilen hizmet sayesinde sadece VR gözlüğünüzü takarak evinizden çıkabilir, bir restorana gidebilir, tüm menüyü görebilir, rezervasyon yaptırabilir, hatta direkt olarak gözlüğünüzden sipariş de verebilir hale geleceksiniz.

Bunun yanında, örneğin bir müzeye gittiniz. Sanal gerçeklik gözlüğünüz sayesinde gördüğünüz tarihi eserler hakkında daha detaylı bilgiler edinebileceksiniz.

Henüz Horizon ve LiveMaps ürünleri, Facebook’un piyasadaki pazar payını arttırmaya yönelik en son adımları olsa da, daha fazlasının geleceğinden şüphe yok. Geçenlerde piyasaya sürülen bir raporda, Luxottica Group ile anlaşma yapan Facebook’un 2023-2025 yılları arasında hazır olacak yeni VR gözlükleri piyasa süreceği açıklandı. Bu yeni VR gözlük ile kullanıcılar arama yapabilecek, canlı yayınlar izleyebilecek ve konumları hakkında bilgi alabilecek. Yapılacak bu yenilikler sayesinde VR gözlüklerin, akıllı telefonların yerine geçebileceğini düşünüyorlar.

Yazar |2019-11-29T16:37:54+00:0028.10.2019|

Yorum Yap