Facebook’un Logo Değişikliği Gündem Oldu

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü sosyal medya sitesi Facebook’un logo değişikliği, üst düzey bir yönetici tarafından duyuruldu. Yapılan açıklamada, ortaya çıktığı ilk günden bu yana hizmet verdiği alanların sayısını hızla arttıran şirketin bu tür bir logo değişikliğine ihtiyacı olduğu vurgulandı. Facebook’un tüm harflerinin büyük yazılmasıyla ortaya çıkan yeni logo, şirketin sahip olduğu tüm platformlarda farklı renklere bürünecek. Bu sayede çeşitliliğin anlatılacağını savunan şirkete ise olumsuz tepkiler gelmeye başladı bile. Facebook için mavi, WhatsApp için yeşil, İnstagram için ise pembemsi bir halde görünecek olan logo, yumuşak fontlarda ve sıradan bir şekilde yazılmış.

Önümüzdeki haftalarda Facebook’un tüm ürünleri ve pazarlama materyallerinde kullanılacak olan logo, alışagelmiş Facebook logosunu kullanıcılarının gözünde bambaşka bir hale getirecek. Her yerde görmeye alışık olduğumuz “f” işareti, kuruluşundan 15 yıl sonra yerini bambaşka bir logoya bırakıyor. Şirket bünyesinde sanal gerçeklikten sağlığa kadar onlarca farklı platform yer alıyor. Bu yüzden şirket, kendisini eski sosyal medya platformu kimliğinden bağımsız bir yere getirmeye çalışıyor. Logodaki görünüm değişikliğinin ardından platformlara özel farklı renkte logolar kullanılacak olması da bu amaca hizmet edecek. Logonun her türlü platforma entegre edilecek olması da, insanların tüm bu alanlarda paylaşımlı bir altyapının hakim olduğunu görmelerini sağlayacak. Pazarlama müdürü Antonio Lucio, yaptığı açıklamada da, “İnsanlar, hangi şirketin ürününü kullandıklarını bilmeli.” diyerek bu yeniliği duyurdu.

Bunun yanında bir çok pazarlama uzmanı, yapılan bu değişikliğin şirketin yüz yüze kalmış olduğu birçok olaydan da bir şekilde kurtulma yolu olduğunu öngörüyor. Çünkü görünümdeki değişiklikler, şirkete bambaşka bir kimlik kazandıracak, bu sayede insanların aklında daha temiz ve sorunsuz bir şirket havası yaratılmış olacak. Bloomberg’e konuşan Facebook Pazarlama Müdürü Antonio Lucio’da buna paralel olarak, ana şirketin adının değiştirilmesinin dahi gündeme geldiğini fakat Facebook’un sorunlardan kaçmak gibi bir niyeti olmaması sebebiyle aleyhte bir karar aldığını açıkladı. Yapılan bu görsel değişiklikler ile birlikte şirketin Libra ve veri gizliliği gibi konularda yaşadığı başarısızlıkların arkada bırakılması amaçlanıyor. Her ne kadar kullanıcılar yeni logoyu beğenmemiş olsalar da, Facebook’un yeni logosunun yaratacağı etkiyi zamanla göreceğiz.

Yazar |2019-11-29T16:42:13+00:0006.11.2019|

Yorum Yap