Facebook’tan Viewpoints Uygulaması

Amerikalı teknoloji şirketi Facebook, bir süredir yeni hizmetleri konusunda ciddi bir çalışma yürütüyor. Son olarak açıklanan ve kullanıcıların ilgisini çeken uygulama ise, bir tür pazar araştırma uygulaması olan ve kullanıcılara doldurdukları anket başına para verecek olan Viewpoints uygulaması.

Facebook’un geçtiğimiz yıl yaşadığı sıkıntılı günlerin ardından eski popüler günlerine dönmek için yaptığı çalışmalar hız kesmiyor. İster Facebook hesabınızı bağlayarak isterseniz de, isim-soyisim, e-posta, yaşadığınız ülke, cinsiyet ve doğum tarihi gibi bilgileri kendiniz doldurarak kısa anketleri doldurmaya başlayabileceğiniz Viewpoints’te, puan ile kazanç sistemi bulunuyor.

Doldurduğunuz anket başına puan alacağınız sistemde anketlerin değerleri ve ortalama ne kadarlık bir kazanç elde edilebileceği henüz kesinlik kazanmamış durumda. Fakat örnek olarak sunulan bazı görsellerde göründüğü kadarıyla, 83 soruluk bir anket kullanıcı tarafından tamamlanıyor ve 1000 puan kazanılıyor.

Elbette veri skandallarıyla çalkalanan şirket ile ilgili ilk akıllara gelen soru da verilerimizin nasıl kullanılacağı ile ilgili. Yapılan açıklamaya göre Facebook, edindiği bilgileri sadece şirket bünyesinde bulunan Whatsapp, İnstagram ve Facebook gibi platformları daha iyi hale getirmek için kullanılacak ve üçünü taraflarla paylaşım yapılmayacak. Yeni başlayan kayıtlar şimdilik yalnızca Amerika’dan gerçekleştirilebiliyor.

Dünyanın Tüm Ülkelerinde Yayında

Tahmin edildiği üzere ülkede yapılacak testlerin ardından Viewpoints uygulaması dünyanın farklı ülkelerinde de hizmet vermeye başlayacaktır.

Facebook geçtiğimiz aylarda pazar araştırması yapmak için piyasaya sürdüğü uygulamalarla da başı belaya girmişti. Bir tür VPN olarak hizmet gösteren Facebook menşeili uygulama, sonraları insanların eğilimlerini görmek üzere kullanıldığı ortaya çıktıktan sonra Apple’in şirket kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Facebook tarafından kapatılmıştı.

Ayrıca yine benzer şekilde geçtiğimiz yıl Onavo Protect adı verilen bir VPN’i piyasaya süren Facebook, bu uygulama ile de piyasa araştırması yapmaya çalışması sebebiyle Apple şirket kurallarını ihmal etmiş ve o uygulama da kapatılmıştı.

Piyasa araştırmaları, özellikle dev şirketler için çok büyük önem arz etmektedir. Piyasada uygulamalarını kullanan ya da kullanmayan milyarlarca insanın olumlu, olumsuz görüşlerini bir şekilde elde edebilmek, başka ne tür uygulamalara yönelimleri olduğunu anlamak için şirketler çok büyük yatırımlar yaparak pazar araştırmaları yapmaya çalışmaktadırlar.

Yazar |2019-11-29T16:46:08+00:0026.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın