Facebook’tan Haber Sekmesi

Son dönemde ismini özellikle ekonomik anlamda yaşadığı problemlere gündeme getiren Facebook, kullanıcıları için yeni güncellemeler yaparak daha iyi yerlere gelme hedefinde. Facebook’un yapacağı bir etkinlikle beraber, site içerisinde yer alacak bir haber kısmına yatırım yapabilecek çok sayıda haber kuruluşunu bir araya getireceği söylenenler arasında. Atılacak bu yeni adımla birlikte Facebook, benzer işlerde boy gösteren Apple ve Google gibi firmalarla da rekabete girmiş olacak.

Yapılacak yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılara sunulacak olan Haberler kısmında, insan eli değen bir yöntemle, en iyi hikayeler seçilerek yayınlanacak. Bunun yanında, siyaset, spor, sağlık, teknoloj, eğlence ve diğer birçok alanda, kullanıcının beğeni ve isteklerine uygun olacak şekilde en ilgi çekici haberler de bu sekmde yerini alacak. Yeniliğin bu kısmında ise bilgisayar algoritmaları yer alacak ve en iyi seçimleri yapmaya çalışacak.

Ocak 2018’de yaşanan Facebook’taki yalan haberlerin ve yanıltıcı başlıkların çokluğu sonrasında Facebook, bu tarz haberleri kullanıcıların anasayfasında daha aşağılarda göstermeye başladı. Bunun öncesinde oldukça popüler bir haber alma aracı olarak kullanılan Facebook bu özelliğini yitirmeye başladı. Fakat şirket bunu düzeltmek için yeniden haberlere atılım yapacak fakat bu kez kullanıcı ana sayfasında değil, haberler diye ayrı bir sekmede yer alacak.

Başlangıç aşamasında yaklaşık 200 tane haber kuruluşu ile ortak çalışma sonucu yayınlanacak olan haberlerde, birçok yerel haber kaynağının yanı sıra Washington Post, Wall Street Journal, Business Insider, BuzzFeed News gibi gazete ve haber sitelerinin de bulunacağı söyleniyor. Bu gazetelerin arasında New York Times’ın da bulunduğu iddialarına ise henüz gazeteden bir yalanlama gelmedi.

Facebook henüz programa hangi haber kuruluşlarının katılacağını ya da hizmetin ne zaman kullanıcılara sunulacağını açıklamış durumda değil. Yine de şirketin bu tür bir girişim başlatacağını tahmin etmek zor değil. Geçtiğimiz hafta New York’ta Mark Zuckenberg ile Wall Street Journal’ın yan kuruluşu News Corp’un CEO’su Robert Thomson bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan bu girişimlere ilişkin her ne kadar olumlu yorumlar bulunsa da geçmiş deneyimlerinden ötürü bu yeniliği hoş karşılamayacak bir kesim de bulunabilir.

Yazar |2019-11-29T16:40:13+00:0026.11.2019|

Yorum Yap