Facebook Yeni Uygulaması Whale’yi Duyurdu

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Facebook, yayınladığı yeni uygulamalarıyla şirketin sunduğu imkanları çeşitlendirmeye devam ediyor. En son duyurulan uygulamada ise bu kez İngilizce “meme”, Türkçe’de ise “komik görsel” olarak kullanılan eğlenceli resimler üretebileceksiniz. Whale adında duyurulan uygulama ilk olarak Kanada’da kullanıma sunuldu. Ülkedeki iOS kullanılarının ilk olarak test etme fırsatı buldukları Whale, ilk etapta büyük ilgi topladı.

Amerikalı teknoloji devi Facebook’un ürün geliştirme departmanı tarafından yapılan uygulama ile telefonunuzda bulunan fotoğrafları ya da indireceğiniz stok görselleri kullanarak eğlenceli resimler ortaya çıkartabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın sizlere sunduğu komik efektler, çıkartmalar ve metin fontları ile de oluşturacağınız komik görsellere renk katabilirsiniz.

Ülkemizde bir zamanlar altında kırmızı şerit ile çok popüler olan “caps” kültürü, günümüzde yerini “meme” denilen ve son dönemlerde yaşanan komik bir olay ya da diyaloga dayanan görsel esprilere bıraktı. Çok daha çeşitli komik görseller ortaya çıkartmanızı sağlamak için de yayınlanan onlarca uygulama, bu alanın daha popüler olmasını sağladı. Facebook’un da bu duruma kayıtsız kalmayarak Whale uygulamasını çıkarttığını söyleyebiliriz.

Anlık olarak resim çekebildiğiniz uygulama ile, çevrenizdekilerin komik anlarını yakalayabilir, bunlara çok çeşitli görsel efektler ekleyerek daha da komik hale getirebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya platformlarına bağlı olması sayesinde çok daha kolay paylaşma imkânı sunan Whale, tamamen sizin yaratıcılığınıza göre şekil alıyor. Sosyal medyada her yerin komik anlarla dolduğu ve özellikle eğlence sayfalarının çok popüler olduğu günümüzde, bu tür uygulamaların da popüler olması kaçınılmaz gibi görünüyor. Fakat şimdilik uygulamanın sadece Kanada’daki Apple kullanıcılarına yönelik yayınlanması, uygulamanın geleceğine dair de soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Yeni uygulamanın aynı anda tüm dünyada yayınlanmasının arkasında yatan sebebin, Kanada’da yapılacak kullanıcı testlerinin beklenmesi ve alınan sonuçlara göre de gerekli güncellemelerin yapılması olduğu düşünülüyor. Bir nevi test sürecinde olan Whale uygulamasının Kanada’da nasıl bir etki yaratacağı ve şirketin bu uygulamayı ne tür güncellemelerle geliştirip tüm dünyaya sunacağı merak konusu. Yine de şirket, son aylarda yaptığı çalışmalarla bu tür ve benzeri yeni uygulamalar ve güncellemelerle kullanıcıları memnun etmeye çalışacağa benziyor.

Yazar |2019-11-29T16:45:10+00:0023.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın