Facebook Yakın Arkadaşlar Özelliği Getiriyor

Dünya’nın en ünlü sosyal platformlarından olan Facebook, yine kendi bünyesinde yer alan İnstagram uygulamasında yer alan bir özellik ile geliyor. Son yıllarda İnstagram’ın ilgiyle kullanılan özelliği “Yakın Arkadaşlar” artık Facebook’a da eklenecek.

Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger’da seçtiğiniz arkadaşlarınız ile içerik paylaşmanıza olanak tanıyan yeni özellik, Facebook’tan bir açıklama gelmeden daha önce ilk defa uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong tarafından keşfedildi.

Facebook’un Favoriler olarak duyuracağı bu yeni özellik ile birlikte listenizde yer alan arkadaşlarınızı bu listeye ekleyebilir ve Messenger’ı kullanarak paylaşacağınız hikayeleri ya da kamera gönderilerini kimin göreceğini seçebilirsiniz. Fakat gelen bu özellik sadece Messenger için geçerli olacak ve İnstagram’ın aksine Facebook kullanarak gönderdiğiniz hikayeler için yakın arkadaşları ya da favorileri seçmeniz mümkün değil.

Facebook Bu Özelliği Kullanıcı İsteğine Göre Getiriyor

Facebook kullanıcıların belki de en çok şikayetçi oldukları konunun başında, arkadaş listelerinin çok kalabalık olması ve paylaşım yaparken birtakım çekinceler taşımasıyla ilgiliydi. Bu yüzden kullanıcıların sosyal medya paylaşımlarında düşüşler görülmekle beraber Facebook kullanım oranları da eskiyi aratır hale gelmişti.

Yapılan bu yeni özellik sayesinde artık insanların Messenger’ı daha aktif kullanmalarını amaçlanıyor. Çünkü özellikle son yıllarda Facebook’un gençler arasında popülerliği çok düşmüş ve kullanıcıların çoğu İnstagram’a ya da diğer yeni sosyal medya uygulamalarına geçiş yapmışlardı. Her ne kadar İnstagram’da Facebook’un elinde olsa da, şirket kullanıcıları tekrar Facebook’a çekmek için gençlerin İnstagram’da en çok hoşuna giden özellikleri kendi bünyesine de dahil ediyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckenberg’den konuya dair bir açıklama da geldi. Yapılan bu güncelleme sayesinde artık insanlar paylaşım yaparken şehir merkezinde gibi değil de kendilerini oturma odasında gibi hissetmelerini sağlayacaklarını iddia eden Zuckenberg, geliştirme konusunda mutlu.

Şirket şimdilik yakın arkadaşları ortak bir listede toplamaya ilişkin bu özelliğini test ediyor ve yapılacak denemelerin ardından kullanıcıların beklentilerine göre bazı ülkelerde, daha sonra da dünya genelinde bir güncelleme ile herkesin bu özellikten faydalanması bekleniyor. Yine de yeni gelecek bu özelliğe dair birçok yeni eklemeler ya da çıkartmalar yapılabilir.

Yazar |2019-11-27T17:25:24+00:0027.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın