Facebook, Whatsapp’a Reklam Alma Planını Askıya Aldı

Dünyaca ünlü teknoloji devi Facebook’un, Whatsapp’a reklam alma planı şimdilik uygulamaya girmeyecek gibi görünüyor. Wall Street Journal gazetesinin duyurduğu habere göre şirket, Whatsapp reklamlarını getirmek için kodlama konusunda çalışan ekibi dağıttı. Özellikle sosyal medyada çok fazla tepki çeken konuya dair atılan bu geri adımın sebebinin de bu tepkiler olduğu düşünülüyor.

Gazetenin haberine kadar her ne kadar gelecek aylarda Whatsapp durumlar kısmına reklam gelmesi muhtemel görülse de uygulamanın geneline uygulanacak bir reklam çalışması şimdilik askıya alınmış durumda.

Facebook, 2014 yılında 22 milyar dolara satın aldığı Whatsapp’tan para kazanmak için farklı yollar denemeye başladı. Whatsapp’ın kurucularıyla bu konuda ters düşen şirket, üst düzey birçok yöneticiyi de geçmiş yıllarda kaybetmişti. Özellikle gizlilik ihlalleri ve hedeflemeli reklamcılık konularıyla ilgili rahatsızlığını dile getiren en önemli kişi de kuruculardan olan Brian Acton’du.

Geçtiğimiz yıllarda da Facebook’un Whatsapp’dan ödeme talep edeceği, kayıtlardan ücret alınacağı gibi iddialar söz konusu olmuştu. Fakat şimdiye kadar şirket, bu konuda bir adım atmamış, mesajlaşma uygulaması da tamamen ücretsiz özelliğini korumaya devam etmişti.

Facebook, ürünlerinin kendisi ile bağlantılı olduğunu belli etmek için geçtiğimiz aylarda bir logo değişikliğine gitmiş ve bu logoyu farklı renkler halinde sahibi olduğu Whatsapp ve İnstagram platformlarının girişine de eklemişti. Şirket, son yaptığı güncellemeler ile birlikte bu uygulamalara daha fazla önem verdiğini ve buraya yaptığı yatırımın da karşılığını bir şekilde almak istediğini gösteriyor.

Geçen hafta çıkan bir haberde, Facebook’un Whatsapp’a reklam almaya başlayacağı açıklanmış ve birçok kullanıcı da reklamsız Whatsapp alternatiflerini düşünmeye başlamıştı. Özellikle sosyal medyadan gelen büyük tepki üzerine şirket üst yönetimi bu kararını askıya aldı. Gelecek aylarda tıpkı İnstagram’da olduğu gibi Whatsapp durumlar kısmında da sevdiklerinizin durumlarını izlerken çıkan reklam gönderileri ile karşılaşabilirsiniz. İnstagram’da çok popüler olan bu reklamcılık şeklinin Whatsapp’ta nasıl bir etki göstereceğini tahmin etmek ise zor. Zira Whatsapp kullanıcıları arasında durum kullanım oranları dikkate alındığında İnstagram ve Facebook gibi benzer özelliğe sahip uygulamalardan çok daha düşük bir ilgi olduğu ortaya çıkıyor.

 

Yazar |2020-01-23T12:13:26+00:0022.01.2020|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın