Facebook, Whatsapp, Messenger ve İnstagram Mesajlarını Entegre Ediyor

Facebook, geçtiğimiz günlerde açıkladığı logo değişikliğinde yer alan detaylar, şirketin sahip olduğu platformları birbiriyle beraber çalışır hale getirme çabalarına da ışık tutmuş oldu. Tüm platformlarda, sahibin Facebook olduğunun bir şekilde kullanıcılarını aktarmayı hedefleyen bu logo değişikliğinin ardından mesajlar için de ortak bir sistem yaratma fikri üzerinde konuşuluyor. Kullanıcılara sunulan yeni güncellemeler ile birlikte uygulamalar arasında mesaj gönderimi de mümkün olabilecek. Yani İnstagram DM üzerinden Facebook Messenger kullanan birine ya da Whatsapp üzerinden İnstagram kullanıcısına mesaj atmak gibi yeniliklere kullanıcılar şimdiden hazır olmalı.

Şirket tarafından yapılan son güncellemeler ile birlikte, tıpkı WhatsApp’da olduğu gibi Messenger ve İnstagram’da özel mesajlar uçtan uca şifreleme yoluyla şifrelenecek. Bu sayede kullanıcıların mesajları gizlilik içinde gönderilirken sadece alıcı ve gönderici tarafından okunabilecek. Yeni gelecek 3 uygulamada ortak mesajlaşma özelliğinde ise, WhatsApp, İnstagram ve Messenger her ne kadar ayrı ayrı görevlerini yapmaya devam etseler de, tek bir mesaj platformu ya da protokolü kullanılarak kullanıcılara hizmet verilmesi bekleniyor. Fakat tüm bunları hayata geçirmek beklenildiği kadar kolay olmayabilir.

Signal Foundation adındaki kar amacı gütmeyen kuruluşta hizmet vermeye devam eden eski Whatsapp kurucularından Brian Acton, geçtiğimiz Cuma günü katıldığı Wired25 etkinliğinde Facebook CEO’su Mark Zuckenberg’in koyduğu bu hedefleri çok uzun yıllar alabilecek zor hedefler olarak değerlendirdi.

Ocak ayında New York Times gazetesinde çıkan habere göre ise Facebook, koydukları bu hedefleri bu yılın sonuna kadar ya da 2020 yılının başlarına kadar gerçeğe dönüştürmeyi bekliyordu. Bu yılın sonlarına yaklaştığımız son günlerde ise herhangi bir Facebook çalışanından gelişmelere dair bir açıklama gelmedi. Hal böyle olunca da Acton’un açıklamalarının gerçek olma ihtimali de artıyor.

Özellikle şirketin karşı karşıya kaldığı veri gizlilik skandallarının ardından dünyanın birçok ülkesinden uçtan uca şifrelemeye yönelik eleştiri açıklamaları da geliyor. Yeni teknoloji ile birlikte özellikle çocuk istismarı ile ilgili yasal mücadelenin zarar göreceğini düşünenler var. Son olarak yapılacak bu yeni mesajlaşma güncellemesi ile birlikte de Facebook, yazılımsal zorlukların yanında bu tür sosyal sıkıntılarla da uğraşmak zorunda kalabilir.

Yazar |2019-11-29T16:42:37+00:0022.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın