Facebook ve Twitter Verileri Geliştiricilere “Sızdı”

Geçtiğimiz pazartesi günü Facebook ve Twitter, Android hesaplardan Google Play Store’ye girerken yüzlerce kullanıcının kullandıkları verilerin bir süreliğine geliştiricilere açık hale geldiğini açıkladı. Şimdilik sadece Android kullanıcılarında böyle bir durum yaşandığı ve iOS’a dair bir durumun olmadığı ifade ediliyor.

Twitter, konuya dair blog yazısında üçüncü taraf güvenlik araştırmacıları tarafından yeni bir güvenliği açığı ile ilgili haberdar edildiklerini açıkladı. Araştırmacılar, One Audience adındaki bir geliştirici aracının, bu aracı kullanan kişilere kullanıcı ad, soyad, e-posta ve şifre gibi bilgileri verebildiğini keşfettiler. Bu açık yüzünden yüzlerce insanın verileri, izinsiz bir şekilde üçüncü taraflara dağılmış oldu.

Facebook Haberin Doğruluğunu Onayladı

Facebook’tan gelen açıklama da benzer şekilde bu uygulama kaynaklı bir sızma olduğu bildirildi. Sorunun Twitter ya da Facebook’taki bir güvenlik açığından ziyade, uygulama geliştirme kitlerinin kullanıcı verilerine ulaşmasını engelleyecek sistemdeki bir eksiklikten kaynaklandığı ve şimdilik sadece Android ile ilgili olduğu açıklandı.

Twitter, Google ve Apple’a ilgili güvenlik açığının bir an önce kapatılması için talepte bulunulduğunu, ileriye dönük de bir problem yaşanmaması için de uyarılar yapıldığını da ekledi. Geliştiriciler için verilerin paylaşılması, aslında teknoloji şirketlerinin çok dikkat etmesi gereken konuların başında geliyor. Bu haberde de gördüğümüz gibi gerekli izolasyon sağlanmadığı durumda, alınan izinlerden yola çıkarak geliştiriciler kendilerine verilmek istenenden çok daha fazla veriye ulaşıp kullanıcıların veri gizliliğini tehlikeye atabiliyor. Açık kaynak kodlu hizmet veren Android, iOS’a göre çok daha tehlikeli bir konumda görünüyor. Apple’ın kendine özgü işletim sistemi iOS, bu tür güvenlik konularında ve verilerin korunmasında diğer işletim sistemlerine göre bir adım daha öne çıkıyor.

İnternetteki güvenliğin hiç olmadığı kadar önemli olduğu günümüzde, özellikle kullanıcıların gizliliği, verilerinin korunması gibi konular da şirketlerin öncelikleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Facebook’un veri gizliliği ile ilgili yaşadığı sorunun ardından özellikle teknoloji firmaları çok daha şeffaf davranıyor ve olası bir sızma durumunda kullanıcılar da bilgilendiriliyor.

Konuya dair Google ve Apple’dan herhangi bir yorum gelmezken, ilerleyen günlerde ne tür önlemler alınacağı ise merak konusu.

Yazar |2019-11-27T17:30:18+00:0027.11.2019|

Yorum Yap