Facebook ve İnstagram’da Büyük Bağlantı Problemleri Yaşandı

Geçtiğimiz Perşembe günü, dünyanın en popüler iki sosyal medya platformu olan Facebook ve İnstagram’da bağlantı sorunları yaşandı. Her iki siteye de erişim olsa dahi kullanıcılar istediklerini yapamıyor ve birçok sıkıntı ile karşılaşıyorlardı.

Dünya genelinde yaşanan bu sorun oldukça büyük tepki topladı ve Twitter üzerinden açılan “InstagramDown” etiketi ile yüzbinlerce tweet aldı. Özellikle yabancı ülkelerde Şükran Günü olarak adlandırılan bir tatil gününe denk gelen bu bağlantı kesintileri yüzünden İnstagram, Twitter üzerinden peş peşe açıklamalar yaptı.

İnstagram resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan ilk açıklama perşembe akşam saatlerinde geldi ve şöyle denildi:

“İnstagram da dahil olmak üzere Facebook’a bağlı uygulamalarda erişim sorunları olduğundan haberdarız. Mümkün olan en kısa süre içerisinde sorunu çözmeye çalışıyoruz.”

Yapılan bu açıklamaya binlerce kişi tarafından tepki cevapları verilse de kullanıcıların bilgilendirilmesi bir o kadar önemliydi. Tıpkı tweette yazıldığı gibi aradan birkaç saat geçtikten sonra İnstagram bir başka açıklama yaparak, geri döndüklerinin ve yaşanan aksaklıklardan ötürü özür dilediklerini aktardı.

Ayrıca yine Facebook tarafından gelen açıklamalarda da, Perşembe günü sabah saatlerinden itibaren Facebook ve ilgili hizmetlerde bağlantı sorunları gerçekleştiği ve merkezi yazılım sistemlerinde ortaya çıkan problemler nedeniyle bunların yaşandığı söylenmişti. Ardından da İnstagram’a benzer şekilde, olabildiğince hızlı bir şekilde çözüm üretmeye çalıştık ve sorun tamamen çözüldü, verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz, denildi.

DownDetector adlı siteye göre yaşanan kesintilerden en çok etkilenen bölge Orta Avrupa oldu ve İnstagram’a erişim ciddi ölçüde düştü. Ayrıca yine ABD’de de Facebook’a erişim ile ilgili ciddi problemler rapor edildi. Dünya’da birçok ülkenin tatilde olduğu bir güne denk gelen problem, bu açıdan da büyük yankı uyandırdı.

Tüm dünya genelinde Facebook’ta gönderi paylaşılamadığını ve kesintinin en fazla hissedildiği uygulama olan İnstagram’da hikaye görüntülenemediğini aktaran birçok iddia bulunuyordu. Ayrıca benzer problemler Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger için de geçerliydi. Mart ayında Facebook, İnstagram, Whatapp’da yaşanan büyük kesintinin ardından yaşanan en büyük bağlantı problemi, 24 saat kadar sürdü ve şimdilik sorun çözülmüş görünüyor.

Yazar |2019-11-30T07:51:06+00:0030.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın