Facebook Sayfalarındaki Gri Tik Kalkıyor

Sosyal medya ile ilgili belki de yaşanan en büyük sorunlardan birisi, gerçek olmayan hesaplar kullanılarak kullanıcıların kandırılmaya ve kişisel bilgilerinin ele geçirilmeye çalışılmasıdır. Bu tür kimlik avı faaliyetleri ya da diğer birtakım dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek için sosyal medya siteleri bazı özellikler ile kullanıcılarını korumaya çalışıyor. Bu özelliklerin başında da onaylı hesaplar geliyor.

Onaylı hesaplar, Facebook, Twitter, İnstagram gibi platformlarda bulunan, kimliği onaylatıldıysa mavi ya da gri tik ile onaylı olduğu kullanıcılara gösterilen hesap türüdür. İnstagram ve Twitter’da yalnızca mavi tik ile işlem yapılabiliyor olsa da Facebook onaylı hesapları iki farklı şekilde değerlendiriyor. Bunlardan ilki, siyasetçiler, ünlüler ve kişisel hesaplara verilen mavi tik. İkincisi ise, küçük işletmeler, markalar ve diğer şirketler için hazırlanmış olan gri tik.

Facebook tarafından gelen son açıklama ise artık diğer sosyal medya platformlarında olacağı gibi tek mavi tikli döneme geçileceğine işaret ediyor. 28 Ekim itibariyle kaldırılacak olan gri tik konusunda birçok fikir ayrılığı da söz konusu. Birçok küçük işletme sahibi kendilerinden alınacak gri tik konusunda endişeli. Zira kullanıcılar, bu işletmeleri gri tikleri ile birlikte tanıdı ve bu sayede resmi hesap olduklarını anlıyorlar. 28 Ekim sonrası dönemde ise bazı güvenirlik problemleri yaşayacağını düşünen küçük işletmeler, uygulamaya karşılar.

Facebook’un konuya dair kendini savunma şekli ise, gri tiki gören kullanıcıların, bu işaretin ne anlama geldiğini gerçekten anlayamamış olduğu yönünde. Getirilen bu özelliğin, kullanıcılar üzerinde istenen etkiyi yaratamaması sebebiyle şirketin bu değişikliğe gideceği belirtiliyor.

Gri tik kaldırıldıktan sonra, işletmelerin ve şirketlerin resmi hesaplarının nasıl belirtileceği ise merak konusu. Facebook’tan gelen haberlere göre, işletme ve şirketlerin resmi hesapların otomatik olarak belirleneceği ve işaretleneceğine yönelik alternatif bir yol arayışı sürüyor. Konuya dair resmi bir açıklama olmadığı için bu alternatif yolun ne olacağı henüz belli olmasa da yenilik gelene kadar beklememiz gerekecek. Bunun yanında, ünlüler, politikacılar gibi önemli insanların aldıkları mavi tike yönelik kaldırma gibi herhangi bir girişim olmayacağı da söyleniyor. Facebook tarafından yapılan bu yeni güncellemenin neler getireceğini ve kullanıcılar arasında nasıl bir etki yaratacağını yakın zamanda göreceğiz.

Yazar |2019-11-29T16:40:34+00:0026.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın