Facebook Portal, Google ve Amazon ile Yarışabilecek mi?

Facebook Portal, tıpkı büyük rakipleri Amazon Echo Show ve Google Nest Hub adındaki diğer ev içi akıllı ekranlarda olduğu gibi, kullanıcıların Facebook Messenger ya da Whatsapp üzerinden görüntülü arama yapmalarını sağlayan bir tür dijital fotoğraf çerçevesi.

Şimdiye kadar yaptığı çalışmalarla donanım sektöründe çok iyi bir isim yapmamış olan Facebook, çıkartmış olduğu Portal ürünü ve Oculus sanal gerçeklik girişimleri ile piyasada çok daha agresif bir tutum sergiliyor. İnsanların birbiriyle iletişime geçmelerini sağladığı için kendiyle övünen dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook’un yine bir iletişim girişimi başlatması da önemli bir adım.

Geçen yıl çıkan modele göre belirgin bir geliştirme yapılan Portal, türünün en iyi görüntülü görüşme cihazı olarak görülse de kullanıcıların çoğu, Amazon ve Google’ın benzer ürünleri ile çok daha fazla iş yapabildiklerini belirtiyor. Bu nedenle Portal, rakiplerine nazaran daha az kullanışlı görünüyor.

İyi Özellikleri

Facebook Portal’a yönelik yapılan olumlu yorumların başında, görüntülü aramalarda gerçekten iyi olması geliyor. Whatsapp’da 4 kişiye kadar arama, Facebook Messenger’da ise 8 kişiye kadar arama imkanı sunan Portal, Apple Face Time’ın 32 kişiye kadar arama hakkı özelliğinin gerisinde kalsa da, görüntü kalitesi ve görüşme deneyimi olarak çok iyi bir iş çıkarılmış.

Bunun yanında Facebook, görüşme sırasında insanların birbirini daha iyi duymasını sağlayan mikrofonlar konusunda da çok iyi gelişmelere imza atmış. Ayrıca görsel efektler ve Spotify müzikleri içeren eğlence seçenekleri bulundurması da Portal’ı cazip yapan içerikler arasında yer alıyor. Son olarak dokunmatik ekran konusunda da çok rahat kullanım sunuluyor. Bu dokunmatik ekran sayesinde, eğlenceli oyunlar, sevdiğiniz müzikler ve birçok farklı uygulama ile güzel vakit geçirebilirsiniz.

Kötü Özellikleri

Portal’da yer alan mikrofon ve kamera kapatma seçenekleri, kullanıcıları tatmin etmemiş durumda. Çoğu insan ürünü almak ve evine bir Facebook ürünü koymak konusunda, geçtiğimiz aylarda yaşanan veri skandalı nedeniyle şüpheli. Ayrıca Whatsapp ve Facebook kullanmayan biriyle görüntü yapmanız mümkün görünmüyor. Her ne kadar Whatsapp çok yaygın olarak kullanılsa da, bu tür bir kısıtlamaya sahip olmak, müşteriler üzerinde olumsuz etki bırakıyor.

Yazar |2019-11-29T16:38:36+00:0025.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın