Facebook Pay, Whatsapp, İnstagram ‘da Kullanılacak

Facebook, geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni ödeme sistemi Facebook Pay ile, Facebook, Messenger, İnstagram ve WhatsApp’da kullanılacak ve ödemeleri kolaylaştıracak bir özeliğe geçiş yapacak. Arkadaşlarınıza para göndermek, alışveriş yapmak ya da bağışlar için kullanılabilecek Facebook Pay, şirketin geliştirdiği Calibra cüzdan ve Libra’dan ayrı bir sistem olacak.

Yeni ödeme sistemi, bu hafta içinde ABD’de Messenger ve Facebook platformlarında kullanılmaya başlanacak. İlk etapta sistem, etkinlik bağışları, kişiler arası ödeme, etkinlik biletleri, oyun içi satın almalar ve Facebook markette iş yapan sayfalardan yapılacak alışverişler için kullanılacak. Zaman içinde Facebook Pay’in WhatsApp ve İnstagram’a da entegre edilmesiyle çok daha fazla kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Facebook Pay’e Facebook ve Messenger’da yer alan ayarlar kısmından ulaşılabilecek ve banka kartları, kredi kartları, çoğu ülke için PayPal gibi ekstra ödeme yöntemleri eklenebilecek. Ülkemizde kapalı olan PayPal yerine başka ödeme sistemlerinin de eklenebileceği tahmin ediliyor.

Şimdilik yeni duyurulan bu sistemin hangi ülkelerde kullanılacağı, dünya çapında bir sistem olup olmayacağı, ne tür özelliklere sahip olacağı konusunda net bilgiler yok. Fakat Facebook Pay, şirketin Libra konusunda yaşadığı olumsuzluklardan sonra gelmesiyle şirket için büyük önem arz ediyor. Özellikle Libra’dan çekilen çok sayıda şirket bulunmasının ardından alınan bu karar oldukça iddialı görünüyor. Facebook Pay’de desteğinin bulunacağı açıklanan PayPal da Libra’dan çekilen ilk büyük şirketlerden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Hal böyleyken ve Facebook’un ekonomik girişimlerine olan güven bu kadar düşük seviyelere gelmişken şirketin bu tür bir hamle yapması piyasayı şaşırtsa da eğer denenen ödeme sistemi başarılı olursa, hem Facebook’un mali anlamda kendine güveninin gelmesi hem de piyasadaki güvenilirliğinin artması açısından önemli bir iş yapılmış olacak. Hatta bu sayede Libra’nın çok düşük seviyelere gelen güven endeksi de düzeltilebilir.

Facebook’un başkan yardımcılarından Deborah Lui, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şunları söyledi.

“Facebook Pay, kullanıcılarımıza daha erişilebilir ve güvenilir ticari imkanlar sunmak için yürütmekte olduğumuz projelerden birisi. Yeni ödeme sistemimizi geliştirmeye ve diğer uygulamalarımızla da uyumlu şekilde çalıştırmak için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

Yazar |2019-11-29T16:44:57+00:0025.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın