Facebook, Kadınların  Güvenliğine Önem Veriyor

Milyarlara ulaşan kullanıcı sayılarıyla Facebook, sosyal medyada çok büyük bir kitleyi elinde bulunduruyor. Özellikle satın aldığı İnstagram ile birlikte, iki farklı sosyal medya deneyimini seçen insan tiplerini de elde etmeyi başaran şirket, yaptığı güncellemeler ile de kullanıcıları memnun etmeye çalışıyor. Son dönemde yapılan yeniliklerde de özellikle kişisel bilgilerin korunması noktasında önemli ilerlemeler kaydedilmiş durumda.

Özellikle kadınlara yönelik yapılacak olan yeniliklerle birlikte, aile içi şiddet gibi çok büyük problemlerle karşı karşıya kalan kadınlar için çok daha güvenli ve sıcakkanlı bir platform yaratma hedefinde olan şirket, kadınları dışlayabilecek her türlü tacizin önüne geçmeyi amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda da Facebook, birtakım düzenlemeler yapacak ve son teknolojileri de kullanarak çok daha güvenli bir sosyal medya sunmaya çalışacak.

Facebook küresel güvenlik sorumlusu Antigone Davis, kişisel bloğundan yapmış olduğu açıklamalarda, kadınlara yönelik taciz ve kötü amaçlı davranışları engellemek için yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerinin çok efektif bir biçimde kullanılacağını, yorum engelleme, silme, gizleme ve direkt olarak şirkete raporlama gibi çok sayıda yöntemin de dahil olduğu biz dizi çalışmanın yapıldığını duyurdu.

Ünlü sosyal medya sitesi, tartışmalı bir resim paylaşıldığında, rapor edildikten sonra paylaşılmaya devam edilmesini engellemek amacıyla dijital parmak izi ve fotoğraf eşleştirme gibi son teknoloji ürünleri de kullanıma sunacağını açıkladı. Facebook ayrıca konuya ilişkin, “Bu önlemlerle de yetinmiyoruz. İzinsiz olarak paylaşılan müstehcen görüntüleri engellemek amacıyla da makine öğrenmesini ve yapay zekâ tekniklerini kullanıyor, hiç kimsenin bildirmesine gerek kalmadan bu tür rahatsız edici fotoğrafları ortadan kaldırıyoruz.” dedi. Ayrıca yapılan açıklamalarda dikkat çekilen bir başka konu da kültür farklılıkları. Örneğin bazı kültürlerde ayak bileği ya da aile üyesi olmayan biriyle yolda yürüyen bir kadın görüntüsü paylaşılması istenmeyen bir görüntü olabilirken, ABD’de bir kadının çıplak görüntüsü bu kategoriye girebiliyor. Şirket bu tarz durumlar üzerinde de özenle çalıştığını ve kadınların hangi toplumda yer aldıklarının da hesaba katıldığını açıkladı. Son olarak şirket, kadınların profil resimlerinin paylaşılmasını engellemek için özel bir koruma teknolojisi geliştirerek Mısır, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde kullanıma aldı.

Yazar |2019-11-29T16:41:21+00:0024.11.2019|

Yorum Yap