Facebook Haberler Amerika’da Yayına Başladı

Amerikalı sosyal paylaşım sitesi Facebook, mobil uygulamalarda yeni Facebook Haberler sekmesini kullanıma açtı. Amerika içinde test edilmeye başlanan yeni özellik sayesinde kullanıcılar, içinde The Wall Street Journal, USA Today ve BuzzFeed gibi içerik sağlayıcıların bulunduğu çok sayıda haber içeriğine kolaylıkla erişim sağlayabilecekler. Hatta bazı içerik sağlayıcılara ödeme yapıldığı da biliniyor. Yapılan bu yeni değişiklik ile birlikte, hali hazırda özellikle Twitter başta olmak üzere, sosyal medyadaki haberlerin etkinliğinin arttığı günümüz internet dünyasında, yeni medya dönüşümüne çok daha hızlı bir şekilde tanık olabiliriz.

Facebook, resmi blog sayfasından yapmış olduğu açıklamada, kullanıcıların Facebook üzerinden kendilerine özgü içeriklere erişebilmeyi istediklerini bildiklerini ve buna yönelik çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Facebook Haberler sekmesinde yer alan haberler de temel olarak kullanıcıların ilgi ve alakalarına yönelik olarak gösterilecek.

Eklenen bu yeni sekmeye yönelik, Facebook CEO’su Mark Zuckenberg de geçtiğimiz günlerde New York’ta basın mensuplarıyla bir araya geldi. Haberler sekmesinin belki de en önemli kısmı, içerik sağlayıcıların gerçekten kaliteli işler ortaya koymasıyla alakalı. Bu konuda Facebook, tıpkı Apple’ın izlediği yolu izleyerek, insanlardan oluşan bir editör ekibiyle birlikte, yapay zekayı da kullanacak. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar gerek günün en iyi haberlerini gerekse kendileri için seçilmiş önemli haberleri görüntüleyebilecekler. Yaptıkları tercihler de, bir sonraki haber gösterimlerini etkileyecek.

Ayrıca Facebook, kullanıcılara istedikleri haberleri, içerik sağlayıcıları ya da konuları gizleme imkanı da vererek özelleştirme kapasitesini de arttırmış oluyor. Yeni Haberler sekmesinde karşınıza çıkacak temel konular ise şu şekilde olacak: iş, eğlence, bilim ve teknoloji, sağlık, spor. Ayrıca istediğiniz içerik sağlayıcısına abone olarak da direkt olarak o kuruluşun haberlerini takip edebilirsiniz.

Amerika’da yapılacak testlerden alınacak geri dönüşlere göre, bu yeni özelliğin dünya genelinde yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verilecek. Özellikle son dönemde kısmen düşüşler görülen Facebook, yaptığı bu tarz kullanıcı odaklı güncellemelerle birlikte, insanları sitede daha çok tutmayı hedefliyor. Özellikle bir insanın ulaşmak istediği her şeyi bir arada sunmayı hedefleyen şirketin getirmiş olduğu bu yeni Facebook Haberler yeniliğinin kullanıcılar üzerinde ne kadar olumlu bir etki yaratacağını ise zamanla göreceğiz.

Yazar |2019-11-29T16:41:01+00:0021.11.2019|

Yorum Yap