Facebook Çalışanlar için Yüz Tanıma Sistemi Geliştirdi

Son dönemde yaşadığı gizlilik problemleri sebebiyle zor günler geçiren Facebook, geçtiğimiz

Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, çalışanlarının telefonlarındaki kamerayı kullanarak iş arkadaşlarını belirleyebildikleri bir uygulama geliştirildiği duyuruldu.

Farklı kaynaklardan alınan bilgilere göre Facebook, uygulamayı 2015-2016 yıllarında geliştirmesine rağmen şimdiye kadar kullanıma almadı. Businees Insider haber sitesinin bildirdiği bir başka konu ise, yeterli veri sağlanabilirse benzer bir uygulamanın sosyal medyadaki fotoğraflar için de kullanılabilecek olunması. Facebook, bir yüz tanıma sistemi üzerinde çalışsa da bunun sosyal medyadaki herhangi birini tanımak için kullanılabileceği iddiasını yalanladı.

Facebook sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Teknolojiyi takip edebilmek ve testler yapabilmek adına bu tür teknolojileri şirket içinde deneyebiliyoruz. Burada açıklanan uygulama sadece şirket içinde ve yüz tanıma sistemini açık hale getirmiş olan çalışanlarımız için kullanılabilir durumda.” denildi.

Henüz geliştirme aşamasında olan uygulamada, çalışanlar telefon kameralarını bir başka kişiye yönelterek saniyeler içinde isimlerini ve Facebook profil resimlerini görebilecekler. Fakat bu sistemin, insanların kişisel mahremiyetleriyle ilgili endişeler duymasına da yol açıyor. Özellikle 2018 yılında Cambridge Analtytica skandalıyla çalkalanan şirket, 87 milyon Facebook kullanıcının verilerini sızdırmış ve bu skandalın ardından 5 milyar dolar gibi rekor bir ceza yemişti.

Geçmişte de şirket, yüz tanıma sistemleriyle ilgili yaptığı çalışmalarla ilgili eleştiriler almıştı. Facebook fotoğraflarınızdaki etiketleme özelliği için biyometrik gizlilik yasasını ihlal ile ilgili bir soruşturma açılmış ve 2015 yılında dava görülmüştü. Birisi sizin bulunduğunuz bir fotoğraf paylaştığında otomatik olarak yüzünüzün tanınabilmesine imkan veren bu teknoloji, yüz tanıma sistemleri için bir veri havuzu oluşturulduğu iddialarına yol açmıştı.

Her ne kadar şimdilik Facebook, yüz tanıma sistemlerine yönelik olarak yaptığı çalışmaları şirket içi ve izin vermiş olan çalışanlarla kısıtlı olduğunu savunsa da, daha önceleri veri skandallarıyla çalkalanan bir şirket için oldukça tepki toplayabilecek bir hareket. Zira iddialar, denemede olan bu sistemin yakın zamanda halka açılabileceğini ve yolda yürürken birinin sizin suratınıza bir kamera tutması durumunda direkt olarak yüzünüzün ve Facebook profilinizin açığa çıkacağı yönünde bir tehlike olduğunu söylüyor.

Yazar |2019-11-29T16:45:33+00:0025.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın