Facebook Büyümeye Devam Ediyor

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü sosyal medya sitesi Facebook, üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Ortaya çıkan bilançoya baktığında, son zamanlarda çok da iyi gitmeyen kripto para denemsi Libra ya da veri skandallarına rağmen, beklenenden çok daha iyi bir performans sergileyen şirket, 17,7 milyar dolarlık satış gelirleri ve 6 milyar dolarlık net kar ile çok başarılı bir tablo ortaya koydu. Çok daha önemlisi, Facebook gittikçe daha da büyük bir sosyal medya sitesi olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz çeyrek verilerine bakıldığında Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı yüzde 9 artışla 1,62 milyar kişiye ulaştı. Çok büyük bir kitleye hitap eden sosyal medya sitesinin aylık aktif kullanıcı sayısı ise yüzde 8 artışla 2,45 milyar kişi oldu. Bunun yanında şirketin bünyesinde yer alan hizmetler grubuna dahil olan Facebook, Whatsapp ve İnstagram’ın ortak verilerine bakıldığında, her gün 2,2 milyar kişiye ulaşıldığı görülüyor.

Son dönemde şirket üzerinde çok fazla baskı ve olumsuz haberler olsa da yaşanan tüm bu olaylar, Facebook kullanıcı sayısını arttırmışa benziyor. Şirket, ortaya çıkan tüm bu kötü olayları fırsata çevirmeyi bilmiş gibi görünüyor. Özellikle Facebook’un siyasi reklamlara yönelik aldığı reklamlar gerek medyadan gerekse kamuoyundan çok büyük tepki topladı. Hatta Facebook çalışanlarından dahi Twitter’ın aksine, Facebook’da siyasi reklamlara müdahale edilmeyeceği kararına 250 civarında tepki mektubu geldiği ifade ediliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckenberg’den gelen açıklamalarda, özel şirketlerin politikacıların haberlerini sansürlemesinin doğru olmadığını düşündüğünü anlayabiliyoruz. Fakat kamuoyunun ve medyanın konuya dair tepkilerinin temelinde, sosyal medya reklamlarının yalan haberlerin ve yanlış propagandaların kolayca yayılmasına sebep olduğu yatıyor. Facebook’un aldığı kararın da bu tür yanlış reklamların engellenmeyeceği ve çok daha serbest bir halde yayılmaya devam edeceğini iddia eden çoğunluk, şirkete tepki gösteriyor.

Dünyaca ünlü sosyal medya devi Facebook, açıkladığı son raporlarında şirketin daha iyi bir noktaya eriştiğini duyurdu. Hem kullanıcı sayılarında hem şirket gelirlerinde meydana gelen gözle görülür artışın Facebook’un üzerinde çalıştığı diğer projelere etkisinin nasıl olacağını zamanla göreceğiz. Yine de şirketin hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiği göze çarpıyor.

Yazar |2019-11-29T16:41:46+00:0024.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın