Facebook Beğeni Sayılarını Gizleyebilir

Günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan sosyal medyanın en büyük ve etkili elamanlarından olan Facebook, kullanıcılarının yapmış olduğu paylaşımlardaki kaç kişinin beğendiğini gösteren kısmı gizlemeyi düşünüyor.

Geçtiğimiz aylarda Facebook, Avustralya’da yapmış olduğu testler ile birlikte, yapılabilecek bu değişikliğin kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini ve kullanıcılar üzerindeki beğenilme baskısının kaldırılması sonucu paylaşım alışkanlıklarının nasıl değişeceğini görmüş oldu. Yapılan araştırmaya katılanların önemli bir kısmı, Facebook’u gerek kişisel gerek iş ile alakalı durumlar için kullandığını belirtseler de cümlelerinin sonuna, hepimiz beğenilerden kurtulmak istiyoruz, şeklinde bir yorumda bulunuyorlar.

Yapılan testlerin arkasında yatan sebep de çoğu kullanıcının dertli olduğu beğeni konusu ile ilgili daha etkili bir çözüm üretebilmek. Yapılacak güncellemenin ardından Facebook’ta yapmış olduğunuz duyurular, açıklamalar ile ilgili aldığınız beğeniler arkadaşlarınıza gösterilmeyecek. Kendi panelinize düşen miktarı görebileceğiniz bu yeni sistemde artık üzerinizdeki beğenilme baskısı da kalkmış olacak.

Şirketin yapmış olduğu açıklamada, yerine getirmek istedikleri koşulların şunlar olduğu belirtiliyor.
İnsanlar yaptıkları paylaşımlarda beğeni sayılarını çok fazla dert etmeden, yalnızca kaliteli içerik ve fotoğraflar paylaşılmasını bekliyor ve bunun yaygınlaşmasını istiyor. Bunu yaparken de kullanıcılarını rahat hissettirmek de bir o kadar önemli. İşte yeni yapılacak güncelleme sonucunda kullanıcılar başkalarının kaç beğeni aldıklarını göremediği gibi kendi beğeni sayılarını da başkalarından gizlemiş olacak.

Sosyal medya, özellikle genç kuşağın ilgi odağı. Hangi filtrelerle, ne tür fotoğraf paylaştıkları, ve en önemlisi de ne kadar çok beğeni aldıkları herkes tarafından bilinsin isteyebiliyorlar. Fakat üzerlerindeki bu baskı özellikle kendini yeni tanımaya başlayan gençler üzerinde istenmeyen etkiler bırakabiliyor. Kendisini yetersiz gören gençler, bunalıma girip ruhsal sıkıntılar yaşayabiliyorlar.

Eğer Facebook, yapmış olduğu değişikliklerin karşılığını alabilirse, benzer işleri diğer sosyal medya platformu olan İnstagram’da da deneyebilir. Gençlerin çok daha yoğun olarak kullandıkları İnstaram gibi bir platformda, kullanıcıların kendisini rahat hissetmesi sağlanabiliyorsa, bu çok daha büyük bir başarıdır. Hali hazırda yapılmaya başlanmış olan bazı güncellemeler de yine aynı amaçla birlikte, kullanıcının psikolojik sağlığını korumak adına en çok kullanılan ve dikkat çeken filtrelerden olan estetik cerrahi filtresi gibi filtreleri de ortadan kaldırmıştır. Bu sayede kullanıcıların kendilerini olduğu gibi beğenmeleri gerektiğini aşılamak da hedeflenmektedir.

Yazar |2019-11-29T16:39:37+00:0026.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın