facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

En İyi SEO Analiz Araçları

SEO Analiz Araçları

Bilgisayar ve internet teknolojisinin gelişmesine paralel olarak internet sitelerinin kendilerini ön plana çıkarma ve arama motorlarında ilk sıralarda yer alma çabaları da artmıştır. Dolayısıyla herhangi bir sitenin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamak için yapılması gereken şey SEO (Search Engine Optimisation) çalışmaları yani Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarıdır.

Genellikle büyük pek çok online şirketin Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarını yönetmek için bir ekip bulunmaktadır. Söz konusu ekibin yapmak istediği şey söz konusu sitelerde bazı iyileştirmeler yapmaktır. Genellikle yapılan düzenlemelerin takibi ve analizi de söz konusu işlemi gerçekleştiren kişilere fayda sağlamaktadır. Bu bakış açısı ile düşünüldüğünde SEO analiz araçlarının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Genellikle sayfa sayısı 100 ve 100’den fazla olan pek çok sitenin crawl analiz araçları ile kontrol edilmesi söz konusudur. Söz konusu araçlar sayesinde sayfaların SEO çalışmasına uyumluluğunu kontrol etmek mümkündür.

Moz-Pro

Moz- Pro adı verilen SEO analiz aracı tüm projelerin site içi durumlarını analiz ederek çeşitli raporlar halinde sunmaktadır. Çok anlaşılır bir dille yazılmaları söz konusu aracın en önemli özelliklerindendir. Pek çok kişi rahatlıkla raporları anlayabilmektedir. Söz konusu araç aynı zamanda sıralama takipleri, link analizleri ve rakip analizi gibi analizleri de mümkün hale getirmektedir.

Aynı zamanda Screaming Frog SEO Spider adı verilen analiz aracından da bahsetmekte yarar bulunmaktadır. Herhangi bir sitenin organik olan aramalardaki performansı söz konusu SEO analiz aracı sayesinde rahatlıkla öğrenilmektedir. Genellikle büyük projeler için kullanılması söz konusu analiz aracını daha da önemli hale getirmektedir. Manuel olarak saatleri alacak olan analizi dakikalara indirmesi söz konusu programı daha çok ilgi çekici hale getirmektedir.

Söz konusu analiz araçlarına ek olarak BrowSEO adı verilen analiz aracından da bahsetmek gerekmektedir. Googlebot’ların herhangi bir siteyi “kullanıcının bakış açısından” nasıl gördüğüne ilişkin bilgi edinmek için BrowSEO’nun kullanılması gerekmektedir. Hem kullanımının basit olması hem de analiz sonuçlarını ayrı bir ortamda kopyalıyor olması bu analiz aracını daha da ilgi çekici hale getirmektedir.

Tüm bu SEO analiz araçlarının yanında Google Webmaster Tools adlı aracın da aktif bir şekilde kullanılması halinde uzun vadede kalıcı bir SEO başarısının elde edileceğinden bahsetmek gerekmektedir. Söz konusu araç SEO konusunda bilgisi olmayan kişilere bile hitap ettiği için pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. İşlemleri basitleştirmesi onu iyi bir araç haline getirmiştir.

You may also like
Link İnşası Rehberi
SEO Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage