facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

En İyi 10 SEO Aracı

Son zamanlarda SEO platformlarında site sahipleri ve webmasterlar Google’ın yeni güncellemeleriyle birlikte sıralamalarda meydana gelen olumlu/olumsuz dalgalanmaları çok tartıştılar. Bu tartışmalar halen devam etmekte. Bu yüzden konuyla ilgili olarak detaylı bir makale yayınladık. Bu makalemizde ise En İyi SEO Aracı’nı ele alcağız.

Yayınladığımız Arama Motorlarında Sıralamayı Belirleyen 204 Faktör  makale olumlu anlamda çok fazla etki yarattı ve inanıyorum ki, Arama Motorlarında Sıralamaı Etkileyen Faktörler Nelerdir?  Sorusunun cevaıbını bu makale’de detalıca ve herkesin anlayacağı bir dilde anlattık. Bu bu makale’de ise  en çok sorulan sorulardan birisine detaylı bir şekilde cevaplamaya çalışacağım.

Bu makaleyi sabırla sonuna kadar ıkuduğunuzda inanıyorum ki, En İyi SEO Aracı Nedir? Sorusunun cevabını almış olacaksınız.

Makale’nin başında belitmem gerekir ki, en iyi olan şey asla ücretsiz yada ucuz olmaz, her şeyin bir bedeli olduğu gibi en iyi seo araçlarının da bir bedeli var. Fiyat aralıklarının kişiye göre öneminin değiştiğini göz önünde bulundurarak belitmeliyim ki, burada sizlerle paylaşacağım hiçbir SEO aracına ödeyeceğiniz miktar için pişman olmayacaksınız.

 

1.MOZ

Moz-seo

 

 

 

 

Daha önce SEOmoz ismini taşıyan SEO aracı, kısa bir süre önce ismini değiştirerek MOZ adını aldı.  SEO araçları arasında altın strandartları yakalayan en iyi araç diyebiliriz. Şimdiye kadar var olanlar arasında firmanın Pro paketi’nin en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. İnternet Dünyasın’daki rekabet ortamında gerek kendi gerekse müşterilerinizin servisleri için kullanabileceğiniz eşsiz bir SEO Aracı olan MOZ şüphesiz ilk sırada olmayı fazlasıyla haediyor.

MOZ bir webmasterin aradığı bütün özelllikleri barındıyor diyebilirim, kullanım kolaylığından detaylı raporlamalarına ve sektörle ilgili yapılan aramalarda verdiği sonuçlara kadar MOZ gayet başarılı. MOZ’u kullandığınız zaman neden SEO araçları makalemizde en üstte yer aladığını daha iyi anlamış olacaksınız.

MOZ SEO araçlarını yenilenen siteleriyle birlikte güncellemişler. Firmaların alanlarına odaklanabilen farklı uygulamaları mevcut fakat bu uygulamalar hatasız bir şekilde içi içe çalışabiliyorlar.

MOZ, SEO aracı dışında oluşturduğu blog’da, webmaster ve site sahiplerine SEO alan’ında eşsiz bir bilgi kaynağı oluşturmayı başarmış. Bu bilgi kaynağı Dünya’da SEO alanında marka olmuş durumda.

Firma, özellikle SEO’da yeni olan veya bireysel olarak kendi sitesini geliştirmek steyen site sahiplerine de bunun nasıl yapacaklarına dair özgün, modern SEO teknikleri paylaşıyor.

Eğer gerçek anlamda web sitenizi geliştirmek ve yüksek seviyede ziyaretçi akışı sağlamak istiyorsanız, MOZ’u kesinlikle kullanabilirsiniz.

İzleme Ve Raporlama

MOZ Pro paketi için söyeleyebileceğim en olumsuz şey, sınırlı seviyede anahtar kelime taramaya izin vermesi, diğer SEO araçları’nda anahtar kelime tarama sayısı sınırsız. MOZ’da sınırlı olması doğrusu biraz garip. Bunu büyük bir ihtimalle kendi kaynaklarını korumak için yapıyorlar ama yine de geniş hacimli anahtar kelime taraması yapabiliyor.

Pro Paket’di aynı anda 5 firma için kullanabilirken 300 anahtar kelimede tarama yapmanıza izin veriliyor. Tarama yaptığınız söz konusu anahtar kelimelerde kendinizin ve rakiplerinizin  arama motorlarında sıralamalarını görebiliyorsunuz.

MOZ kısa bir süre önce eklediği yeni bir araç sayesinde kullanıcların daha rahat ve kolay  raporlama yapmalarını sağlıyor. Burada hazırlanan raporlar tamamen özelleştirilebiliyor. Yani herkes için standart bir rapor  yok, raporları tamamen kendiniz hazırlıyorsunuz.  MozBar ve SE O toolbar işlev açısından yeterince etkileyici diyebiliriz, bu uygulamalar sayesinde tarama ve raporlarınızı görebiliyorsunuz.  Sounçları görmek için bu yüzden siteye tekrar girmenize gerek yok çünkü, bu uygulama sayesinde raporun tamamını görmek için genişletilebiliyor.

Link İnşaası

MOZ’un link inşaası aracının ne kadar etkili çalıştığını kullanmadan anlamak herhalde imkansız.  Moz örümcekleri, sitenin bütün sayfalarını detaylı bir şekilde indexleyerek, iç ve dış bağlantıları , bu sayfaların otoritesini ve PR değerini hesaplayarak müşterillerine bir rapor olarak sunabiliyor. Böylece o sitenin backlink profilini deyatlı olarak gzler önüne serebiliyor. Bu sistemin tek eksiği ise sadece ayda 1 kere güncelleniyor olması.

Anahtar kelime Arama

MOZ Anahtar Kelime aracı çoklay anlaşılır ve kullnılır yapıya sahip. Özellikle anahtar kelime öneri aracı çok orijinal sonuçlar ortaya koyabiliyor. Bunun için önce Campaigns’a tıklamanız , daha sonra Manage Keywords ve sonra da Find New Keywords diyerek sitenin bu kısmına gidebiliyorsunuz. Sizin yapacağınız analize göre bu Anaktar Kelime arama aracı sitenin ziyaretçi aldığı ve almadığı kelimeleri sıralıyor. Bu özellik gereçekten müthiş ve tahmin edemeyeceğiniz kadar faydalı.

Moz-anahtar-kelime-aracı

Bu uygulamada’ki keyworld-difficulty kısmı yükselmeyi hedeflediğiniz anahtar kelimede firmaların sılaraması, site otoritesi, PR değeri, aramnma ve tıklama sayısı, (lokal ve genel)  gibi işinize yarayabilecek yeterince bilgiyi sıralıyor.

 

Rakip Analizi

MOZ Pro’nun müşterilerine sağladığı en öenmli araçlardan biriside şüphesiz rakip firmalar hakkında yeterince geniş bilgiler vermesi. Bu uygulamayla birlikte yükselmek istediğiniz anahtar kelime de rakip firmaların ne durumda olduğunu detaylı bir şekilde görme ve inceleme imkanınız oluyor. Bu sayede ayrıca rakip firmaların hankkında hangi sitelerde bahsedildiği nerelerden backlink aldığı ve bu backlinklerin değerlerine kadar mükemmel veriler sağlıyor.

Yardım ve Destek

MOZ ürünleri hakkında sürekli yardım ve destek alabileceğiniz gibi yukarıda bahsettiğim şekilde SEO hakında da Blog kısmında yardım ve destek alabilirsiniz. Emin olun neredeyse incelediğim bütün paylaşımlarda sorulara hatta verilere yazılan yorumlara cevap verilmiş. Ziyaretçi ve kullaıcıarıyla aralarında kiiletişim tek kelimeyle mükemmel diyebilirim.

Sonuç

İster SEO sektöründe bir acemi olun, isterse SEO sektöründe uzman bir danışman olun, MOZ SEO aracı kesinlikle vazgeçilmezdir. Aylık cüreti 99 dolar ve ilk 30 gün deme süresi var ücretsiz. Kısmen bazı eksiklikleri olmasına rağmen SEO aracı olarak önerebileceğim ilk ve en önemli araç şüphesiz MOZ olacaktır.

 

Güncellenecek

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
Site Öncesi SEO Nasıl Yapılmalı
En İyi SEO Backlink Analiz Araçları

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage