Ekim Ayında En Çok İndirilen Uygulamalar  

İnternetin hayatımıza girdiği ilk günlerde binlerce internet sitesinin arka arkaya açıldığına ve hızla büyüyen bir sektör olduğuna tanıklık ettik. Günümüzde insanlar yapmak istediklerinin çoğunu, ellerindeki akıllı telefonlara tıklayarak hallediyor ve birçok şirket de insanların bu isteklerine cevap vermek için çalışmaya devam ediyor. İnternet, kullanıcılarını memnun etmek için çok etkili bir yol ve özellikle sosyal medya uygulamaları gibi yollarla herkesi kendisine bağlı hale getirmiş durumda.

Sensertower adındaki bir araştırma şirketi raporlarına göre, Eylül 2019’da dünya çapında en fazla indirmeye sahip olan uygulama 68 milyonluk yükleme sayısı ile ünlü mesajlaşma uygulaması Whatsapp oldu. Whatsapp’ı indiren ülkelere bakıldığında ise Asya ülkeleri göze çarpıyor. Uygulama indirmelerinin yaklaşık %34’lük bir kısmı Hindistan ve Endonezya’dan yapılmış.

Whatsapp uygulamasının ardından son dönemde satın alınan ve ismi TikTok olarak değiştirilen eğlence uygulaması yer alıyor. Eylül ayında 60 milyonluk bir yükleme sayısına sahip olan uygulamada, %44’lük oranla en fazla indirme yapan ülke yine Hindistan oldu. Amerika ise TikTok indirmesi yapan kişilerden %8’lik bir kısma ev sahipliği yapıyor.

Bu iki uygulamanın ardından beklenildiği gibi Messenger, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya devleri yer alıyor. Sosyal medya uygulamalarının kullanım sayıları günden güne artarken, dünya çapında en çok indirilenler arasında birçok sosyal medya devini görmek de şaşırtıcı değil.

Çok büyük bir gelişme kaydederek ilk 10’da yer alan Jianying Vlog adındaki video yapma programı ise Mayıs 2019’da çıkan çok yeni bir uygulama. TikTok’un sahibi olan ByteDance tarafıdnan çıkartılan bu uygulamanın yakaladığı ivme, takdir edilesi görülüyor.

Sensertower’ın hazırladığı verilerde App Store ve Google Play indirmeleri ayrı ayrı verilirken, toplam karma bir liste de sunulmuş durumda. 1 Eylül-30 Eylül arasındaki indirmelerin yayınlandığı raporda, tekil indirmeler sayılıyor. Bunun yanında Android için yapılan indirmelerde Google Play dışındaki üçüncü parti marketlerin verileri listeye dahil edilmişi değil.

Toplam İndirme, App Store ve Google Play indirmelerinde ilk 5 şu şekilde listelendi:

Toplam İndirme

 1. WhatsApp
 2. Tiktok
 3. Messenger
 4. Facebook
 5. İnstagram

App Store

 1. Youtube
 2. TikTok
 3. İnstagram
 4. WhatsApp
 5. Google Maps

Google Play

 1. Whatsapp
 2. Messenger
 3. TikTok
 4. Facebook
 5. SHAREit
Yazar |2019-10-21T14:15:30+00:0021.10.2019|

Yorum Yap